Karizma Haber-karizmahaber.com

TBMM’nin gündemi iç güvenlik paketi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, bu hafta kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak bilinen ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine devam edilecek. 2 Mart 2015 Pazartesi günü saat 14.00’te Meclis Genel Kurulu’nda yeniden başlayacak görüşmelerde, şimdiye kadar 132 maddelik kanun tasarısının 33 maddesi kabul edildi.

TBMM’nin gündemi iç güvenlik paketi
Aydın Tomakin( aydintomakin@gmail.com )
01 Mart 2015 - 12:14

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, bu hafta kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak bilinen ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine devam edilecek. 2 Mart 2015 Pazartesi günü saat 14.00’te Meclis Genel Kurulu’nda yeniden başlayacak görüşmelerde, şimdiye kadar 132 maddelik kanun tasarısının 33 maddesi kabul edildi.

Pazartesi günü ayrıca, MHP tarafından İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verilen gensoru önergesi de görüşülecek. Önergenin gerekçesinde ise iç güvenliğin ve asayişin sağlanmasının İçişleri Bakanlığı’nın görevi olduğu anımsatılarak, kamu düzeni ve milli güvenliği sağlamakla görevli makamların, bu görevleri yürütemediği belirtildi. Terör örgütünün şehir yapılanması olan KCK’nın şehir merkezlerinde mahkemeler kurduğu, Kandil’de ise üst mahkeme kurularak yargı fonksiyonu yürütüldüğüne dikkat çekildi.

TBMM’de ihtisas komisyonları da gündemdeki konuları ele alacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, salı günü yurt dışına yapacağı gezi sebebiyle AK Parti Meclis Grup Toplantısı pazartesi günü yapılacak. CHP, MHP ve HDP’nin ise grup toplantıları salı günü gerçekleşecek.

ÜST VE ARAÇ ARAMASI ARTIK SERBEST

Türkiye’yi polis devletine götüreceği eleştirileri yapılan iç güvenlik paketinin kabul edilen maddelerinde, molotofun silah sayılması ve cezasının arttırılmasına ilişkin maddelere MHP, bonzainin de uyuşturucu sayılması ve cezasının arttırılmasına ilgili CHP, MHP ve HDP de destek verdi.

Genel Kurul’da kabul edilen maddelere göre; artık vatandaşın üstü veya arabasının her yeri bir hakim veya savcı kararı olmadan polis tarafından amirinin sözlü emriyle aranabilecek. Aramada, polis vatandaşın üstünü çıkarmasını bile isteyebilecek. Polis, istediği kişiyi ‘koruma altına’ adı altında ‘gizli gözaltı’ yapabilecek. Bunun süresi ve sınırı da olmayacak. Kanunda gözaltı yerine sadece ‘koruma altına alır’ dendiği için polisin vatandaşı hastaneye götürme zorunluluğu da olmayacak. Polis, potansiyel şüpheli gördüğü bir kişiyi hakim veya savcı kararına gerek duymadan bulunduğu yerden ‘uzaklaştırabilecek.’ Böylece bu kişinin belirli bir yere gitmesine veya girmesine yasak koyabilecek.

İFADE ALMAYA GELDİM!

Polis, müşteki, mağdur veya tanık ifadelerini, talepleri halinde ev veya iş yerinde de alabilecek. Bu maddeyle polis, ‘ifade almaya geldim’ diyerek vatandaşın kapısına dayanabilecek. Kapıdaki polise vatandaşın ‘hayır’ deme ihtimali oldukça zor olacak! Polis eylemlerde artık ‘boyalı’ su da sıkabilecek. Bir gün boyunca vatandaşın üzerinden çıkmayacak boyalı su ile gösterilere katılan veya eylemin yanından geçenler işaretlenmiş olacak. Molotof, silah sayılacak ve polis, elinde molotof bulunanı silahla vurabilecek. Eylemlerde demir bilye ve sapan kullananlara da hapis cezası getirilecek.

EYLEMLERDE YÜZÜ ÖRTMEK SUÇ OLACAK

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini tamamen veya kısmen bez ve benzeri unsurlarla örterek katılmanın cezası 2,5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası olacak. Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen yürüyüşlerde ise yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu suçu işleyenlerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah ve molotof bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı dört yıldan az olamayacak. Şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda, kamu mallarına verilen zararlar ile gerçek ve tüzel kişilerin mallarına verilen zararların devletçe karşılanması halinde, ilgili idare bunu sorumlulardan tahsil edecek.

DİNLEME KARARI VERECEK HAKİM BELLİ!

Polis, hakim ve savcı kararı olmadan 24 saate kadar, toplumsal olaylarda ise 48 saate kadar vatandaşı gözaltına alabilecek. Polis ve jandarmanın istihbarat amaçlı dinleme yaparken, dinleme kararını 24 saat içinde yetkili ve görevli hakimin onayına sunması ve hakimin de 24 saat içinde karar verme zorunluluğu, hakimin karar verme süresi açısından 48 saate çıkarıldı. Böylece hakim kararı olmadan polisin dinleme yapmasının süresi uzatıldı. Bu kararı verecek hakimin de ‘baştan belli’ olması için maddeye ‘Yetkili ve görevli hâkim’ ise Ankara Ağır Ceza Mahkemesi üyesidir’ denildi.

VALİYE SAVCI YETKİSİ

Vali, ‘lüzumu halinde kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek.’ Böylece valilere savcının görevi olan bir yargı yetkisi verilmiş olacak. Vali, kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak amacıyla aldığı önlem ve kararların uygulanması için belediyeler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, çekici, iş makinesi ve tedbirlerin zorunlu kıldığı diğer araç ve gereçlerinden yararlanabilecek, personeline görev verebilecek. Kamu kurum ve kuruluşları, valinin bu konudaki emir ve talimatlarını yerine getirmek zorunda olacak; aksi takdirde vali, emir ve talimatlarını polis ve jandarma aracılığıyla uygulayacak. Bunların yerine getirilmemesi veya geciktirilmesi nedeniyle oluşan kamu zararı ile gerçek ve tüzel kişilerin devlet tarafından karşılanan zararları, ilgili idarece genel hükümlere göre sorumlu kamu görevlilerinden tazmin edilecek. Valilerin bu yetkileri, ilçelerde kaymakamlar tarafından kullanılabilecek.

VALİNİN EMRİNİ DİNLEMEYENE 1 YIL HAPİS

Kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların başgöstermesi halinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Bu durumda valilerin ilan edeceği sokağa çıkma yasağına uymayan 1 yıl hapisle yargılanabilecek.

BONZAİ UYUŞTURUCU

Bonzai, diğer uyuşturucu maddeler gibi Türk Ceza Kanunu kapsamına alınıp cezası artırılacak. Uyuşturucu satışının cezası okul, yurt ve hastane gibi binaların sınırlarına 200 metreden yakın mesafe içinde yapılırken ceza yarı oranında daha artırılacak. Henüz görüşmelerine sıra gelmeyen iç güvenlik paketinin diğer maddeleri ile de içişleri bakanı, emniyet mensuplarını emekliye sevk ederek emniyette bir tasfiye yapabilecek. Jandarmadaki tüm atama ve görevden almalar içişleri bakanı tarafından yapılacak. Böylece emniyetle birlikte jandarma da iktidarın tam kontrolüne girecek. Polis koleji ve akademisi kapatılacak, öğrencilerin mezuniyetlerine çok az süre kalmasına rağmen kazanılmış hakları yok sayılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.