Karizma Haber-karizmahaber.com

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Sıhhiye 1915 programına katıldı

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Sıhhiye 1915 programına katıldı
13 Mart 2015 - 23:05

ÇANAKKALE – Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı dolayısı ile düzenlenen “Sıhhiye 1915 Zaferin Ab-ı hayat neferleri” programına katıldı.

Bir restorantta düzenlenen programa Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Dekanı Tuğamiral Hayati Bilgiç, Çanakkale Savaşları’na katılan ülkelerin tıp fakültesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve doktorlar katıldı. Salona gelişi sırasında devetliler arasında gezerek vatandaşlarla sohbet eden Bakan Müezzinoğlu, daha sonra bir konuşma yaptı. Tıp bayramının nasıl doğduğu konusunda da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı, “Çanakkaleyi geçilmez anlamıyla mücadele veren bir medeniyet anlayışının mensuplarının 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle tekrar bir araya getirmek istedik. Esasında tıp mesleğinin en güçlü ayağı evrensel oluşudur. İnsana ve insanlığa hizmet etme anlayışıdır. İnsanın sorunlarını, sıkıntılarını, acılarını dindirmek için her türlü özveri ve fedakarlığı mümkünse her türlü olağan üstülülüğü gösteren özel bir mesleğin mensuplarıyız. Bu anlamda bir yıl mezun veremeyecek kadar tıbbiyeli şehidini veren bir milletin tıbbiyelileriyiz. Yine 14 Mart Tıp Bayramı esas itibarıyla bir bayram amacıyla kurgulanmamıştır. Bir bayram ruhuyla tıp bayramı şekillenmemiştir. Esasında 14 Mart’ta Tıp bayramının kutlanması, İstanbul’un düşman işgaline itirazın bir yansımasıdır. İsyanın bir tezaruhudur. 1919’da İstanbul’u işgal küvetlerine itiraz eden tıbbiyeliler, ilk tıbbiyelinin kurulduğu 14 Mart’tı bahane ederek ve 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarını yapacağız diyerek, işgal güçlerine itiraz eden, istiklali bağısızlığı merkeze alma anlayışı ile bir organizasyon için tıp bayramı denmiş ve o gün Haydarpaşa da ilk tıbbiyeyi mektebi şahanenin olduğu yere ay yıldızlı bayrağın çekildiği gündür 14 Mart Tıp Bayramı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki Suriyelilere bakılmasını da Çanakkale Ruhu’na bağlayan Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’de kaç Suriyeli’ye bakıldığını ve nedenlerini şöyle anlattı: “Bugün Suriye’de yaklaşık 1 milyon 800 bin Suriyeli mülteciye kendi insanımız gibi bakıyor olmak. Kendi insanımıza her türlü hizmeti sunduğumuz gibi onlara da her türlü hizmeti buna sağlık hizmetleri de dahil, en güzel şekilde sunuyorsak ve bunu yıllardır devam ettiriyorsak, bu ülkenin bütçesine 5 milyar dolardan fazla yük getirmesine rağmen, bunu yük olarak görmeyip bir sorumluluk olarak görüyor olmanın anlayışı Çanakkale ruhunda saklıdır. Çünkü Çanakkale ruhu Azerbaycan’da Afganistan’da Arnavutluk’ta Yemen’de Halep’te Musul’da Kerkük’ten fışkıran bir ruhun burada zafere imza atışının sonucudur.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.