Karizma Haber-karizmahaber.com

İsrail Başbakanı Netanyahu, krize sebep olan ABD ziyaretine başladı

ABD Kongresi’nin daveti üzerine Washington DC’ye gelen İsrail Başbakanı Binyamin (Bibi) Netanyahu, yarın milletvekili ve senatörlere seslenecek.

İsrail Başbakanı Netanyahu, krize sebep olan ABD ziyaretine başladı
Aydın Tomakin( aydintomakin@gmail.com )
02 Mart 2015 - 13:20

ABD Kongresi’nin daveti üzerine Washington DC’ye gelen İsrail Başbakanı Binyamin (Bibi) Netanyahu, yarın milletvekili ve senatörlere seslenecek.

ABD siyasetinde ve İsrail ile Amerika arasında krize neden olan Bibi’nin davetine Obama hükümeti tepki gösteriyor. Kongre’de İran’ın nükleer çalışmasının barışçıl olmadığı yolunda konuşma yapması için Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner tarafından davet edilen Bibi, iki ülke ilişkilerini germe pahasına ABD’ye geldi.

Beyaz Saray, Bibi’nin davetine, protokol kurallarını hiçe saymak anlamına geldiği ve İsrail’de 17 Mart’ta yapılacak seçimler öncesi partisine siyasi çıkar sağlayacağı için prensip olarak karşı çıkıyordu. Ülke liderlerini ancak Başkan Barack Obama’nın davet edeceğinin altını çizen Beyaz Saray, Bibi’nin ziyaretinin ayrıca iki ülke ilişkileri açısından ‘‘yıkıcı’’ olacağı konusunda da Tel Aviv’i uyarmıştı. Bibi’nin konuşmasının ayrıca Obama’nın İran’ın nükleer çalışmasına yönelik yürütülen diplomatik çabaları da baltalayacağı gerekçesiyle Beyaz Saray bu ziyaretin yapılmamasını ya da ertelenmesini istiyordu.

ABD basını Obama hükümetinin, konuşma yapma konusunda Bibi’nin ısrar etmesi durumunda bundan sonra ABD’nin İsrail karşı diplomatik bazı tedbirlere başvuracağını yazmıştı. AP ajansı Beyaz Saray’a dayandırdığı haberinde ABD’nin İsrail ile ilgili uluslararası toplantı ya da etkinliklerde daha alt düzeyde temsil edileceğini yazmıştı. AP, İsrail’in lobi kuruluşu Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi’nin (AIPAC) yarın son bulacak olan yıllık kurultayına Başkan Yardımcısı Joe Biden yerine bir bakanın, Dışişleri Bakanı John Kerry’in yerine de yardımcısının katılacağını belirtmişti.

Netanyahu, İran’ın atom bombası yapmaya yetecek şekilde uranyum zenginleştirme potansiyeline ulaştığı yolunda bir konuşma yapması öngörülüyor. İsrail’de uçağına binmeden önce gazetecilere açıklama yapan Netanyahu, İran’ın nükleer çalışmasını kastederek, “Ben yalnızca İsrail’in değil tüm insanların güvenliği için derin kaygı hissediyorum. Geleceğimizi güvence altına alabilme adına elimden gelen her şeyi yapacağım.” dedi.

Kendisini tarihi bir görevi yerine getirmekle görevli olduğunu savunan Bibi, “Bu tarihi misyonun bir kader olduğunu düşünüyorum.” diyerek kendisini de “Yahudi halkının bir elçisi” olarak hissettiğini ileri sürdü.

Netanyahu’nun seçimde en büyük rakibi olarak görülen Isaac Herzog, Bibi’ye seslenerek bu konuşmayı iptal etmesini ve İsrail ile ABD ilişkilerine zarar vermemesi yolunda çağrıda bulunmuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.