Karizma Haber-karizmahaber.com

Emine Yeni, Ahmet Yeni, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Protokol İmza Töreni

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE ve beraberinde Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Milletvekili Ahmet YENİ ve Eşi Emine YENİ tarafından İlkadım ilçesinde yapılacak olan ’Emine YENİ-Ahmet YENİ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi protokol imza törenine katıldı.

Emine Yeni, Ahmet Yeni, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Protokol İmza Töreni
Aydın Tomakin( aydintomakin@gmail.com )
06 Mart 2015 - 23:40

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE ve beraberinde Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Milletvekili Ahmet YENİ ve Eşi Emine YENİ tarafından İlkadım ilçesinde yapılacak olan ’Emine YENİ-Ahmet YENİ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi protokol imza törenine katıldı.

İlkadım İmam Hatip Lisesinde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Samsun Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Özcan ÇELİK tarafından davetlilere Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

Hayırsever Samsun Milletvekili Ahmet YENİ, törende yaptığı konuşmada, ’’Değerli konuklarımız bu günkü törenimize katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Ben öncelikle Allah’a çok şükür ediyorum ki, Samsunumuza böyle bir okulu yapmamızı bizlere nasip etti. Bu gün benim için, ailemiz için son derece çok mutlu bİr gündür. Böyle güzel bir hayrı yapmamızda bizlere vesile olan başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah öğrencilerimiz için en kısa zaman içerisinde bu binayı eğitim ve öğretime açma konusunda gayret sarf edeceğiz.”dedi.

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN törende yaptığı konuşmasında, ’’Bu gün burada protokol imza törenini yapacağımız bu okulumuzu Allah hayırlı, uğurlu eylesin. İnşallah bu okulumuzun ismi ilelebet devam edecektir. Gerçekten kültürel düzeyimizi daha iyi bir noktaya taşıma adına kendimize özgü bir yapı olarak değerlendirebiliriz. Onun için eğitim olmazsa olmazımızdır. Eğitim yemek gibi, su gibi, hava gibi mutlak suretle birlikte olmamız gereken bir şeydir.

Sayın Bakanım, Samsun’da okullaşma adına çok büyük bir sıkıntımız yok. Özellikle ilkokullarda yüzde yüze varmış durumdayız. Ortaokullarda okullaşma oranımız yüzde doksan sekizlerdedir. Liselerde de yüzde doksan üçlerdeyiz. Bizim aslında eğitim ile ilgili bir sıkıntımız yok. Çok küçük dokunuşlarla bizim eğitimle ilgili sıkıntılarımız halledilebilir. Okullarımızın fiziki mekanlarla ilgili sıkıntıları bulunmaktadır. Bizim özellikle başta ben olmak üzere Milli Eğitim Müdürümüz, eğitim camiasında çalışan arkadaşlarımızın üzerine düşen çok ciddi bir görevİ var. Bu fiziki mekanlarda okuyan öğrencilerimizin daha iyi noktaya taşınması gerekiyor.

Samsun nüfus itibariyle Türkiye’de il sıralamasında 16. Sırada olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama eğitim konusunda 30. Sıralardayız. Onun için Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile öğretmenlerimiz ile okul müdürlerimiz ile çok sık toplantılar yapıyoruz ve üç yıl içerisinde Samsun’daki eğitimi Türkiye ortalamasının içerisinde en iyi ilk on il arasına girme gibi bir hedefimiz var. İnşallah bunu el birliği ile hep beraber gerçekleştireceğiz. Bu artık bizim olmazsa olmazımız olacaktır. Çünkü biz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı dolayısıyla dünyada en iyi ilk on ekonomi arasına girme gibi bir hedef koyduk.

Ayrıca bizim ‘Adım Adım Başarıya’ ile ilgili bir projemiz var. Bu proje ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere öğretmenlerimiz ve bu projeye gönül veren arkadaşlarımız çok ciddi bir çalışma sergiliyorlar. Bütün bunları ortaya çıkardığımızda da il düzeyinde ve ülke düzeyinde inşallah eğitimimiz çok kaliteli olacaktır. Bu genç nüfusun sadece Türkiye’de değil, dünyada tutunabilmelerinin yolu dil bilen, hatta birden fazla dil bilen kendisini çok iyi yetiştirmiş ve kültürüne, köküne sahip çıkmış bir gençliği yetiştirebilirsek dünyaya yayılırız ve başarılı oluruz.

Sayın Bakanım çok yoğun programınıza rağmen buraya katıldınız. Bizleri şereflendirdiniz. Ben sizlere şükranlarım sunuyorum. Hayırseverliklerinden dolayı Emine YENİ Hanımefendiyi ve Ahmet YENİ Milletvekilimizi kutluyorum. İnşallah böyle güzel bir esere imza atacaklar. İnşallah bu gibi imza töreninin sayıları artarak devam edecektir. Ben tekrar hayırseverleri tebrik ediyorum. Allah nice hayırlara nasip eder inşallah. Bu eğitim yuvalarında genç yavrularımıza iyi eğitim almalarını temenni ediyorum. Katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizleri sevgiyle saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.”dedi.

Şimdiki kuşak öğrencilerinin çok şanslı olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın İdris GÜLLÜCE yaptığı konuşmasında, “Türkiye’de münevver insan problemi ve eksikliğini yaşamaktayız. Siz öğrenciler şanslısınız. İki gün sonra Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Ama zamanında kızlarımız okumasın diye ne çabalar harcandı. Gençler o günleri televizyonlardan bir seyredin. O yıllar acılar yıllarıydı, dramdı. Benim bildiğim ocağı sönen, hayatı kararan, hayata küsmüş, onlarca, yüzlerce insan var. O dönemin zulmüne uğramış dönemleri yaşadık. Buna benim çocuklarım da dahil.

Siz çocuklar çok şanslısınız. Kader sizlere güldü. Bizim babalarımız bizlerden daha az kısmetliydi. Biz onlardan daha kısmetliyiz, sizlerde bizden kısmetlisiniz. Bizim çocuklarımızdan da kısmetlisiniz. Artık Türkiye’de özgürlük var. Kim ne giymek istiyorsa, kim nasıl okumak istiyorsa, hangi kıyafetle okuyacaksa okusun kardeşim. Ne olacak, yani sen böyle okumayla bu ülkeye ne zararın olurdu. Artık özgür bir ülkede yaşıyorsunuz. Ben o dönemlerde belediye başkanıydım. Sanat okulu mezunuyum, elimden elektriğin A’sından Z’sine kadar her şey gelir. Sizin bu eğitim yarışında özgürlük yarışınız yok, sizin kalite yarışınız var.

Onun için bu fırsatı değerlendirmeniz lazım. Dünya sizi bekliyor. Bu topraklar bütün Müslüman dünyanın yeniden medeniyet ihyasını bekliyor ve inşaatını bekliyor. Bunları sizin kuşak yapacak. Biz ancak dozerlik yapıp, yolun hamını aldık.

Biz vakıf toplumuyuz. Anadolu’da Malazgirt’ten 30 sene önce vakıf kurmuşuz. Bu vakıf kültürü bizim cibilliyetimizde, ruhumuzda, kimyamızda var. İlk vakfın kuruluşu 1040 yılındadır. Daha Malazgirt olmadan biz vakıf kurmuştuk. Ama sonunu getirememiştik. Yani vakıfların sonu çok acıdır. 1930’larda, 1940’larda vakıflar maalesef tarumar edilmiştir. Bugün vakıfların servetini söyleyecek olursanız, herhalde Türkiye’de 2 milyon adet caminin imamının 10 bin dolar maaş alabileceği kadar geliri olurdu. O vakıfların hepsi yok şimdi.

Bu vakıf tahribatı sadece bizde olmuş. Bir de Bağdat’ı işgal ettiği zaman Hülagü’de olmuş. Vakıflara ve bu hayırlı işlere sahip çıkıp, sürdürülebilirliği sağlamak gerekir. Bir vakıf kültürünün yeniden ihyasına, inşasına ihtiyacımız var. Bütün malını, mülkünü ve servetini devletleri için, dul kadınlar için, engelli çocuklar için bağışlayan böylesi derin bir hikmetin çocuklarıyız. Yeniden vakıfları talan edilmiş, yok edilmiş, Hülagü’den daha berbat halde yok edilmiş vakıflarımızın yeniden inşası, ihyası ve sahiplenebilmesi gerekir. Aksi takdirde bugünkü yapılan iyiliklerin de yarın birileri tarafından yok edilmesi söz konusu olabilir. Bu hayırlı işlerinden dolayı Ahmet YENİ kardeşimi ve eşi Emine Hanım’ı tebrik ediyorum. Nice Emineler, nice Ahmet YENİ’ler bu memleketten çıksın istiyorum. Sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Emine YENİ-Ahmet YENİ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi okul inşaatına ait protokol imza töreni; Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin GİRGİN ve hayırsever Samsun Milletvekili Ahmet YENİ ve eşi Emine YENİ arasında imzalandı.

Protokol imza törenine ayrıca, Samsun Milletvekilleri Cemal Yılmaz DEMİR, İhsan KALKAVAN, İlkadım Kaymakamı Turhan ATLAMAZ, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.