Karizma Haber-karizmahaber.com

Ekonominin Usta’sından Genç İşadamlarına Ekonomi Dersi

Samsun MHP Milletvekilliği Aday Adaylığını açılayan Erhan Usta MHP İlçe teşkilatları, esnaf ve Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret etmeye başladı. Ekonominin Usta MHP Milletvekili Aday Adayı Erhan Usta SAMGİAD genç işadamlarına ekonomi dersi verdi.

Ekonominin Usta’sından Genç İşadamlarına Ekonomi Dersi
29 Mart 2015 - 22:40

unnamed (1)Untitled-1 unnamed (2)unnamed (3)unnamed (4)unnamed (5)unnamed (6)unnamed (7)unnamed (8)unnamed (9)unnamed (10)unnamed (12)unnamed (11)Ekonominin Usta’sından Genç İşadamlarına Ekonomi Dersi

Samsun MHP Milletvekilliği Aday Adaylığını açılayan Erhan Usta MHP İlçe teşkilatları, esnaf ve Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret etmeye başladı. Ekonominin Usta MHP Milletvekili Aday Adayı Erhan Usta SAMGİAD genç işadamlarına ekonomi dersi verdi.

MHP Aday Adayı Usta ziyaretler kapsamında 19 Mayıs, Alaçam, Yakakent, Bafra, Canik ve İlkadım ilçelerinde esnaf ve halkla buluşan Erhan Usta, buralarda halkla bir araya geldi.

Gittiği her ilçede halk ile sohbet eden ve esnafları ziyaret den MHP Aday Adayı Erhan Usta esnafların ekonomi ile ilgili sorunlarını ve soruları dinledi.

Usta gelen bir soru üzerine; “Borç ve varlık oranlarına bakıldığında bugün maalesef 10-12 yıl öncesine göre daha kırılgan bir Türkiye ekonomisi var. İnşallah MHP iktidarı ile birlikte üreterek büyüyen bir ekonomi modeli hayata geçecek. Buda hem esnafımız hem de halkımızın ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak. Aynı zamanda bu model istihdam ve işsizlik sorununu kendiliğinden çözecektir.” dedi.

STK Ziyaretleri kapsamında 25.dönem MHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Erhan Usta Samsun Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu ve  Dernek Üyelerini ziyaret etti.

Burada SAMGİAD-Samsun Genç İş Adamları Derneği Başkanı Levent Özden ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşen  MHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Erhan Usta ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Usta daha sonra Özden ve yönetim kurulu üyelerine yönelik Türkiye Ekonomisi ve Samsun Ölçeği konulu bir seminer verdi.

MHP Aday Adayı Erhan Usta seminerde Türkiye’de 2002 sonrasında yaşanan yüksek cari açıklar nedeniyle ülkemizin dış borçları 400 miyar dolara yükseldiğini, özellikle kısa vadeli borçlar çok hızlı yükselerek 2002 yılında 17 milyar dolar olan kısa vadeli dış borçun 2014 yılında 133 milyar dolara kadar ulaştığını belirterek; “2003 -2013 döneminde kümülatif olarak GSYH’nın yüzde 65,5’i kadar cari açık verildi. 2014 GSYH’sı esas alındığında bu oran 523 milyar dolara denk geliyor. Dış kaynaklar büyük ölçüde tüketim harcamalarına gitti. Borç ve varlık oranlarına bakıldığında bugün maalesef 10-12 yıl öncesine göre daha kırılgan bir Türkiye ekonomisi var. Sürekli rezervlerin arttığını söylüyoruz ancak artan kısa vadeli yükümlülüklerimiz karşısında bunlar eskiye göre daha yetersiz. Örneğin kısa vadeli borç stokunun ihracata oranı 2002 yılında yüzde 40 iken 2014 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 78’e yükseldi. 2002 yılında kısa vadeli borçlarımızın 1,7 katı kadar uluslararası rezervimiz varken 2014 yılında rezervlerimiz kısa vadeli borçlarımızı ancak karşılıyor. Bütün bu göstergeler bugün Türkiye ekonomisinin 2002’ye göre daha kırılgan olduğunu göstermektedir.” dedi.

SAMSUN KALKINMDA ÖNCELİKLİ BÖLGE SIRALAMASI EN AZ 4 OLMALI

MHP Aday Adayı Erhan Usta ekonominin Samsun ölçeği hakkında da bilgilendirmede bulunarak; ” Samsunun içinde bulunduğu düzey 2 bölgesinde kişi başına katma değer Türkiye ortalamasının sadece yüzde 70’i kadar. Samsun bunun çok fazlasını hak ediyor. Samsun üretiminin bu kadar düşük olmasının altında samsunun özel sektörün önünü açacak kamu yatırımlarından yeterince faydalanmaması yatmaktadır. Diğer önemli bir husus da samsunun teşviklerden üçüncü bölge içinde faydalanması. Bu gelir düzeyiyle samsun teşviklerden daha fazla yararlanması gerekmektedir.” dedi.

 

 

SAMGİAD  Levent Özden ise bu samimi ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Bizler SAMGİAD  olarak siyasetten uzak, hiç bir rengin veya tezahüratın temsilciliğini yapmayan, her siyasi partiye ve de her kesime eşit mesafe de yaklaşmayı misyon edinmiş bir iş adamı topluluğuyuz. Bu noktada şehrimizin ve de bölgemizin her alanda gelişmesine ve  de büyümesine vesile olacak, taşın altına yürekten ve samimi bir şekilde elini koyacak, bu şehri sevdası olarak görüp canla başla  çalışacak her kişiyle beraber olacağımızın sözünü veriyoruz.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.