Karizma Haber-karizmahaber.com

Melih Gökçek’in plastik mezarlığı halka açıldı. 801 milyon dolarlık enkaz

Melih Gökçek’in plastik mezarlığı halka açıldı. 801 milyon dolarlık enkaz
21 Temmuz 2022 - 14:47

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Melih Gökçek döneminde 801 milyon dolar harcanarak yapılan Ankapark’ın son durumunu halka açtı.

Haber Giriş: 21 Temmuz 2022 Perşembe – 12:46
Son Güncelleme: 21 Temmuz 2022 Perşembe – 13:25
Takip Et

Melih Gökçek’in 801 milyon dolarlık plastik mezarlığı Ankapark halka açıldı

Melih Gökçek'in plastik mezarlığı halka açıldı. 801 milyon dolarlık enkaz
facebook sharing button
twitter sharing button
whatsapp sharing button
email sharing button
sharethis sharing button
+
Aa

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Melih Gökçek döneminde 801 milyon dolar harcanarak yapılan Ankapark’ı halka basına açılacağını duyurmuştu. Bugün, Ankapark basına açıldı.

İşte ANKAPARK’tan görüntüler:

YAVAŞ, VİDEO PAYLAŞIP YENİ GELİŞMEYİ DUYURDU

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, “Ankapark’ın kapılarını mevcut durumunu paylaşmak için yarın basına, çok yakında ise vatandaşlarımıza açacağız” açıklamasını yapmıştı. Mansur Yavaş, 801 milyon dolara yapılan ve 18 Temmuz 2022 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilen Ankapark’ın mevcut durumunun videosunu paylaşmıştı.

Yavaş paylaştığı videonun sonunda “Detaylar yakında kamuoyu ile paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

“HURDA YIĞININI HERKES GÖRECEK”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de sosyal medya hesabından, “Bir milyar dolara yakın para harcayarak yaptıkları hurda yığınını herkes görecek. Bu ihanetin baş mimarı er geç hesap verecek” açıklamasına yer vermişti.

801 MİLYON DOLAR HARCANDI 

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine toplam 801 milyon dolar harcanarak inşa edilen ve “turist rekoru” kıracağı iddia edilen Ankapark, beklenilen ilgiyi göremeyince kapatıldı. Melih Gökçek’in “Çinliler ve Katarlılar istiyor” diyerek inşa ettirdiği tesisteki yalnızca hayvan heykelleri için 1,3 milyon dolar harcanmıştı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Çinliler, Katarlılar istiyor, yılda 10 milyon turist gelecek’ diyerek yaptırdığı oyun parkı Ankapark’ın yapımı yıllar sürmüştü. Ankapark, resmi olarak 20 Mart 2019’da açıldı ve yalnızca 8 ay sonra kapandı. Hiç ilgi görmedi. İşletmeci firma bile zor bulundu ve 6 kez ihale yapıldı.

Ankapark, ödenemeyen borçlar ve kesilen elektriği nedeniyle kapılarını kapatırken, başka bir şirkete devredildi. Şirketin 30 Nisan 2020’de belediyeye ödemesi gereken 26 milyon 400 bin TL’yi yatırmaması üzerine harekete geçen ABB, 90 günlük fesih ihtarı çekti. İhtara rağmen ödemeyi yapılmadı. Belediye de teminat mektuplarının karşılığı olarak 26 milyon 400 bin lirayı gelir olarak kaydetti.

Fesih ihtarı süresinin geçmesinin ardından ABB, işletmeciye parkı 30 gün içerisinde tahliye etmesi yönünde ihtar gönderdi. Tahliye etmemesi halinde tahliyenin kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği belirtilirken şirket, 50 bin TL teminat karşılığında tahliyenin yürütmesini durdurdu. 7 Ekim 2020’de fesih işlemlerinin süresi doldu. İşletmeci tesisi tahliye etmeyerek konuyu yargıya taşıdı.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.