Karizma Haber-karizmahaber.com

HATİCE KÜBRA TONGAR FATSA’DA…

UZMAN AİLE DANIŞMANI VE YAZAR HATİCE KÜBRA TONGAR ; “ÇOCUKLARI ANLARSAK BAĞIRMAYAN EBEVEYN OLABİLİRİZ”

HATİCE KÜBRA TONGAR FATSA’DA…
24 Nisan 2022 - 12:16

UZMAN AİLE DANIŞMANI VE YAZAR HATİCE KÜBRA TONGAR ; “ÇOCUKLARI ANLARSAK BAĞIRMAYAN EBEVEYN OLABİLİRİZ”

Fatsa Belediyesi Ramazan etkinlikleri kapsamında ilçeye gelerek “Aile İçi İletişim ve Çocuk Eğitimi” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Kültür ve Sanat Merkezi’nde oldukça yoğun bir katılımın olduğu söyleyişiye Belediye Başkan Vekili Muharrem Okyay Sarıhan, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay ve İlçe Müfütüsü Hamza Bayram’ da katıldı.

Bir saat boyunca Fatsalılara hitap eden Uzman Aile Danışmanı ve Yazar Hatice Kübra Tongar  söyleyişi sırasında etrafını saran çocuklara da şefkat göstererek konuşmasını sürdürdü. Yazar Hatice Kübra Tongar’a söyleşi sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay günün anısına bir buket çiçek takdim etti.

“ÇOCUĞUN YAŞ DÖNEMLERİNDE NEYE İHTİYACI OLDUĞUNU GÖRMEMİZ LAZIM”

Söyleyişi sonunda “Aile İçi İletişim ve Çocuk Eğitimi” konusunda kısa bir açıklama yapan Uzman Aile Danışmanı ve Yazar Hatice Kübra Tongar, “ Aslında çocuklara bağırmamaktan yola çıkarak onları anlamalıyız. Çünkü benim toplumda gördüğüm temel sıkıntılardan en önemlisi, çocuk gerçeğine biraz yabancı olmamızdır. Toplum olarak çocuğu sevmeyi çok seviyoruz ama çocuğun çocukluğunu sevmiyoruz biraz. Bundan uzak kaldık. İşte çocuk ağlamasın, tutturmasın inatlaşmasın, kardeşini kıskanmasın, hareket etmesin, bir yerde otursun, hanım hanımcık uslu uslu dursun gibi toplumsal şemalarımız var. Biraz buradan çıkmamız lazım. Çünkü bizi bağırtan, bizi tahammülsüz ebeveyne dönüştüren temel unsur çocuk gerçeğinden uzaklaşmak. Dolayısıyla çocukla tanıştığımızda, çocuğun yaş dönemlerinde nasıl ihtiyaçları olduğunu görmemiz lazım. Hayatımızda buna pay açmaya gönüllü olduğumuzda bu sorunun üstesinden geliriz. Temel dokulardan bir tanesi de, peygamberlerin ebeveynlik modelleriydi. Peygamberlerde hayatında bunu yapıyordu. Çocuğa yer açıyorlar, çocuğun çocukluğuna pay açıyorlardı. Biz de bunu yaptığımızda doğal biçimde bağırmayan anne babalara dönüşebiliriz.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.