Karizma Haber-karizmahaber.com

Görme Engellilerin Banka Soyma Macerası

Canik Başarı Üniversitesi Sağlıklı Yaşam Kulübünün, Altı Nokta Körler Derneğiyle organize ettiği “Körler ve Kelebekler” adlı tiyatro oyunu Fehmi Yıldız Kongre ve Kültür Merkezi konferans salonunda sahnelendi.

Görme Engellilerin Banka Soyma Macerası
Aydın Tomakin( aydintomakin@gmail.com )
01 Mart 2015 - 9:44

Canik Başarı Üniversitesi Sağlıklı Yaşam Kulübünün, Altı Nokta Körler Derneğiyle organize ettiği “Körler ve Kelebekler” adlı tiyatro oyunu Fehmi Yıldız Kongre ve Kültür Merkezi konferans salonunda sahnelendi. 

 

En iyi arkadaşlarının çocuğunun ameliyatı için gerekli olan 250 bin lirayı bulamayan görme engelli bir grup vatandaşın macerasını anlatan oyun izleyicilerden tam not aldı. Dostlarının çaresizliği karşısında ona yardım edebilmek için çırpınan görme engellilerin, yaşadıkları karmaşayı anlatan trajikomik oyunda oyuncuların performansı izleyenleri bir yandan duygulandırırken diğer yandan da tebessüm ettirdi.

 

Oyunun ardından konuyla ilgili olarak konuşan müzik öğretmeni Selen Uysal, “Sempatik Tiyatro Grubu bundan iki yıl önce kuruldu. Küçük skeçlerle sanat hayatına başlayan tiyatro gurubu  ‘Körler ve Kelebekler’ oyununu sahnelere kazandırmış bulunmakta. Bundan sonraki tiyatro oyunumuz ‘Göremeyo ve Juliet’ üzerinde çalışmaktayız. Yirmi beş arkadaşla çalışmalarına devam eden gurubumuz içinde yüzde yüz, yüzde yetmiş, yüzde elli görme engeli olan arkadaşlarımız var. Oyuncularımıza tiyatro eğitimini öğrenci, memur, akademisyen gibi çeşitli meslek guruplarından gönüllüler vermekte. Çalışmalara yardımda bulunan bilgisayar öğretmeni Züleyha Mangan ise, “ Yaratıcı drama dersinde tamamen amatör bir şekilde konuşma ve rahat hareket etme yeteneklerimizi geliştirirken arkadaşlarımızın kabiliyetli olduklarını, Sedat Çevik arkadaşımızın da skeç yazma konusunda becerili olduğunu keşfettik ve bu şekilde sahne hayatına başladık. Önce dernek içerisinde tiyatro oyunları sahneledik. Sonrasında ise zamanla bu çalışmalarımız gelişti ve AKM’ de görme engelliler korosunu hayata geçirdik. Diğer herkes neden tiyatro oyunu sergiliyorsa biz de onun için sergiliyoruz. En önemlisi de bedensel engellerden ziyade bir çok şeyi bizler engellediğimizi fark ettik ve bir farkındalık oluşturmak istedik. Bize destek veren Canik Başarı Üniversitesine ve öğrencilerine teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

 

Program sonunda Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir emeği geçen herkese teşekkür etti.IMG_1786

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.