Karizma Haber-karizmahaber.com

Ev satışlarından yeni dönem. Bundan sonra tapudan yapılmayacak

Ev satışlarından yeni dönem. Bundan sonra tapudan yapılmayacak
26 Mayıs 2022 - 10:58

Adalet Bakanlığı ve AKP’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve önemli düzenlemeler içeren 6’ıncı yargı paketinin taslak metni ortaya çıktı. İşte o taslak metine göre tüm taşınmazların satışı noterlere taşınıyor. Gayrimenkul satışları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesi halinden noterlerden yapılacak.

Haber Giriş: 26 Mayıs 2022 Perşembe – 10:30
Takip Et

Gayrimenkule yeni dönem geliyor. Adalet Bakanlığı hazırladı.Tüm taşınmazların satışları noterlerden yapılacak.

Ev satışlarından yeni dönem. Bundan sonra tapudan yapılmayacak
facebook sharing button
twitter sharing button
whatsapp sharing button
email sharing button
sharethis sharing button
+
Aa

Tapuda yeni dönem geliyor. Konut satışları notere mi taşınıyor.  Adalet Bakanlığı ve AKP’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve önemli düzenlemeler içeren 6’ıncı yargı paketinin taslak metni ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre pakette ev satışlarının noterler tarafından yapılması düzenlemesi yer alıyor. AKP’nin önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunacağı 6’ncı yargı paketine göre:Tüm taşınmaz malların satışları noterler tarafından da yapılabilecek.Tüm taşınmaz malların satışları noterler tarafından da yapılabilecek.

NOTER ÜCRETİ DIŞINDA PARA ÖDENMEYECEK

Bu madde kapsamında yapılan işlemler karşılığında noter ücreti dışında vatandaştan başka para alınmayacak.Noter ücreti taşınmazın değerine göre an az 500 lira en fazla 4 bin lira olacak. Her yıl yeniden değerleme oranlarına göre de ücret artışı sağlanacak.

ŞİMDİ NASIL YAPILIYOR?
Şimdiki sistemde Web Tapu üzerinden başvuru yapılarak tapu dairesinin yoğunluğuna göre randevu tarihi oluşturması bekleniyor.Randevu tarihi verilen gün tapu harcı yatırılarak alım-satım işlemi tapu memuru huzurunda tapu siciline işleniyor.

İlgili Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.