Karizma Haber-karizmahaber.com

Çocuğunuzun geniz eti aldırılmalı mı ?

10 Ocak 2023 - 1:33
Çocuğunuzun geniz eti aldırılmalı mı ?

Geniz eti büyümesi , küçük yaşta, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuğu olanların önemli bir çoğunluğunun karşı karşıya kaldığı bir durumdur.

Az veya çok oranda büyüme gösteren geniz eti hafif horlamadan tutun ciddi horlama ve uyku bozuklukları ve işitme problemlerine yol çacak şiddete kadar değişik seviyelerde sıkıntıya sebep olabilir.

Geniz eti burun hava kanalının arka tarafında bulunan bademcik benzeri bir dokudur. Doğum sonrasında sıklıkla büyük denebilecek kütlededir ve normal bir çocukta yaş ile küçülerek kaybolmaya meyillidir.

Sık üst solunum yolu veya geniz eti enfeksiyonu geçiren çocuklarda geniz eti dokusu büyüyerek hava geçişini daraltır veya kapatır, burundan hava almak oldukça zorlaşır, devamlı ağızdan nefes almak ağız ve diş sağlığı bozukluklarına, uyku bozukluklarına sebep olarak genel sağlığın bozulmasına gelişmenin yavaşlamasına yol açabilir.

Bazen geniz etinin hafif de olsa büyümesine kulak problemleri de eşlik edebilir. Büyüen geniz eti hemen komşuluğunda bulunan orta kulak kanallarının çalışmasını bozarak orta kulakta sıvı birikmesine yol açabilir.

Çocuğun sağlığına zarar veren geniz etinin ameliyatla çıkartılarak alınması kararında bu iki –burundan nefes almanın zorlaşması veya kulakta sıvı birikmesi– problemin varlığına ve derecesine bakılarak karar verilir.

Ciddi burun tıkanıklıklarına bağlı ağzı ve diş sağlığı bozuklukları, kısa da olsa uykuyu bozan nefes durmaları geniz etinin alınmasını gerekli kılan ölçülerdir. Bu sıkıntılara eşlik edebilen değişik seviyede horlamalar ameliyat kararında daha az öneme sahiptir. İlaç tedavisi ile geniz etinin küçülme ihtimali azalmış ise bu sıkıntıların düzelmesi için ameliyat ile alınmasından başka çare kalmamıştır.

Geniz eti yukarıda bahsedilen sıkıntılara yol açacak derecede büyümemiş olsa da eğer kulak sıvısı birikmesine sebep oluyor ise kulağa yapılacak cerrahi müdahele sırasında kontrol edilerek gerekiyorsa çıkartılır.

Esasen geniz etinin cerrahi olarak alınması cerrah açısından teknik olarak çok basit bir işlem olup iyileşme süresi de çok kısadır. Böyle durumlarda anestezi alıp almaması karar açısından daha önemli bir kriterdir.

Çocuğun yaşı cerrahi teknik açısından önemli bir kirter değildir. Sadece sınırda büyüme olan geniz eti hastalarında yaş ile geniz eti küçüldüğünden dolayı özellikle 0-3 yaş aralığında sık takip edilerek ameliyat kararı daha özenle verilir.

Kulak sıvısı birikmeleri özellikle geniz eti büyümesi durum eşlik ediyor ise ilaç tedavisi ile küçülme ihtimali daha azdır ve zamanla orta kulakta biriken sıvı kulağa kalıcı zarar verebilir. Böyle bir durumda ameliyat kararı vermekte tereddüt edilmez.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.