hava 18° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,0115 % % 0.19
EURO 21,3833 % % -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 % % 0,48
BITCOIN 27.146,96 % 1.63
SON DAKİKA

CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan: Millet İttifakı’nın iktidarında elektrik faturaları sıfırlanacak

Son Güncelleme :

06 Mayıs 2023 - 18:17

/ 38 kez okundu.
CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan:  Millet İttifakı’nın iktidarında elektrik faturaları sıfırlanacak

 

Seçim çalışmalarına Asarcık ve Kavak ilçelerinde gerçekleştirdiği ziyaretlerle devam eden CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan, millet ittifakı iktidarında elektrik faturalarının sıfırlanacağını açıkladı.

 

CHP Milletvekili Adayı Opr. Dr. Murat Çan, ziyaret ettiği ilçelerde yüksek elektrik faturaları nedeniyle vatandaşlardan çokça şikayet geldiğini belirterek, bu sorunu ortadan kaldıracak programı Millet İttifakı’nın uygulayacağını söyledi. Elektrik ve gaz faturaları nedeniyle icralık olanlara ise sicil affı getireceklerini de açıklayan Opr. Dr. Murat Çan şu ifadeleri kullandı:

Enerjide Dışa Bağımlılık %74

“Elektrik üreten santraller milletin parasıyla yapıldı. Bu santrallerden şehirlere ve köylere elektrik taşıyan hatlar milletin parasıyla yapıldı. Hükümet üretim ve dağıtımı ayırdı, kendi yandaşı özel şirketlere sattı. Siz onların kim olduğunu iyi biliyorsunuz. Benzer bir durum doğalgazda yaşandı. Üstelik bu şirketler özelleştirme için devlete ödemeleri gereken parayı devlet bankalarından kredi olarak kullandı. Sonra bu şirketlerin bazılarına milyonlarca dolarlık vergi affı getirildi. Elektrik faturalarının bu kadar yüksek olmasının temel nedeni budur. Başka yerde aramayın.”

Katmerli Soygun

“Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı %74. Gazı dışarıdan alıp gazla üretilen elektriği kullanıyoruz. Sonuçta faturalarınız da böyle yüksek geliyor. Her faturada bir sürü pay var. Bir tek vatandaşın payı yok. Vatandaş kendi yaptırdığı santralde üretilen elektriği özel şirketten parayla alıyor. Yani katmerli soyuluyor.”

İcralıklara Sicil Affı

“Dağa taşa inşaat yapılıyor, yolu yok, suyu yok, elektriği yok. Altyapı yetersiz, hatlar yetersiz. Biz niye vergi ödüyoruz? Devlet bize yol yapsın, elektrik, su getirsin diye. Hem vergileri artırıyor, hem altyapı sağlamıyor hem üretimi engelliyor. Biz ilk iş Tekkeköy’de elektrik ve gaz faturalarını ödeyemediği için icralık olan ve kara listeye giren tüm vatandaşlarımıza sicil affı getireceğiz. ”

Yeşil Dönüşüm

“Bütün dünya sürdürülebilir enerjiye dönüyor. Kömürle, nükleerle, gazla çalışan santrallerinin yerine güneşe, rüzgara ve dalga enerjisine dönüyor. Samsun’da rüzgar da var, dalga da var, güneş de var. Enerji Bakanlığı verilerine göre

Samsun, Türkiye’nin rüzgar enerji potansiyeli en yüksek 5. ili. Yatırım konusunda ise en gerilerde. Yeşil dönüşümü ve dijital devrimi merkezine alan yeni bir sürdürülebilir kalkınma stratejisi uygulayacağız. Faturalar kademe kademe sıfırlanacak. Vatandaş rahat bir nefes alacak.”

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.