Karizma Haber-karizmahaber.com

78 kişinin öldüğü sitede akıl almaz gerçek ortaya çıktı. Göz göre göre cinayet

78 kişinin öldüğü sitede akıl almaz gerçek ortaya çıktı. Göz göre göre cinayet
16 Şubat 2023 - 13:11

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok yıkım yaşanan illerden biri Hatay oldu. Antakya ilçesinde depremde yıkılan binaların kolonlarının kesildiği ve bununla ilgili yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.

Haber Giriş: 16 Şubat 2023 Perşembe – 11:59
Takip Et

Hatay’da 78 kişinin öldüğü sitenin kolonlarını kesmişler

78 kişinin öldüğü sitede akıl almaz gerçek ortaya çıktı. Göz göre göre cinayet
facebook sharing button
twitter sharing button
whatsapp sharing button
email sharing button
sharethis sharing button
+
Aa

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan depremde Antakya’daki Farklı Yaşam Rende sitesinin dört blokundan ikisi yıkıldı. Yıkılan binalarda son belirlemelere göre 78 kişi yaşamını yitirirken 27 kişi enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Enkaz altında olduğu düşünülen en az 35 kişiye ise henüz ulaşılamadı.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre, iki bloku yıkılan sitede kolonların kesildiği ve bununla ilgili yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı. Suç duyurusunda bulunan Avukat Coşkun Atılğan yaptığı açıklamada “Binanın altına daha kreş yapılmadan tüm kurumları uyardım, yanıt alamadım” ifadelerini kullandı.

Atılğan, Müteahhit Fevzi Y. ile toprak sahibi A.S.R. arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıldığını ve bu kapsamda sitenin 2’şer blok alacakları şekilde paylaştırıldığını söyledi.

Avukat Atılğan şöyle devam etti:

“Rende’de kalan blokların alt katındaki kolonların birçoğunun kesildiğini ve buraya kreş açılacağını öğrendik. Bunun üzerine Mayıs 2016’da Antakya Belediyesi’ne buraya ruhsat verilmemesi için başvuruda bulunduk, kontrole bile gidilmedi. Bloklardaki 144 aileyle konuştuk ve dedik, ‘O kadar çok kolon kesildi ki depreme bile gerek kalmadan binalar yıkılabilir’. Ailelerden de şikâyette bulunanlar oldu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Hatay Valiliği’ne başvuruda bulunduk, oradan da ses çıkmadı. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, üç kere kendim gittim, ifademize bile başvurulmadı. Uyardığımız o iki blok da yıkıldı. İnsanlar göz göre göre ölüme gitti.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.