Karizma Haber-karizmahaber.com

Vatandaşlar böyle isyan etti

24 Temmuz 2022 - 12:48
Vatandaşlar böyle isyan etti

Ordu’da pazartesi günü etkili olan sağanak yağmurun sonucunda yollar çökmüş ve su taşkınları yaşanmıştı.

Ordu’da pazartesi günü etkili olan sağanak yağmurun sonucunda yollar çökmüş ve su taşkınları yaşanmıştı. CHP Çamaş İlçe Başkanı Kadir Ağırtaş; bölgede hiçbir çalışma olmadığını vurgularken vatandaşlar ise mağduriyetlerini dile getirdi. Mahmatlı bir yurttaş “Gıdamız bitti, hayvanların yiyeceği bitti. Yetkililerden, bir an önce bu yolun açılmasını istiyoruz.” dedi.

Ordu’da vatandaşlar böyle isyan etti

Ordu’da pazartesi günü yağan sağanak yağmurun bıraktığı enkaz etkisini sürdürmeye devam ediyor. Sağanak yağışın etkisiyle 9 haneli köyde, yollar çökmüş ve su taşkınları yaşanmıştı. Ordu’nun Çamaş ilçesine bağlı Mahmatlı’da yaşayan yağıştan etkilenen vatandaşlar ilaç ve gıda sıkıntısı çektiklerini belirtti. Mahmatlı bir vatandaş, “Yaklaşık 50 60 kişi yaşıyor. Yaşlılarımızı hastaneye götüremiyoruz. İlçeyle iletişimimiz kesildi. Gıdamız bitti, hayvanların yiyeceği bitti. Yetkililerden, bir an önce bu yolun açılmasını istiyoruz” dedi.

Ordu’da pazartesi günü yağan sağanak yağmur; Perşembe, Çamaş, Fatsa ve Gürgentepe ilçelerinde etkili oldu. Çamaş ilçesi Budak Mahallesi Mahmatlı semtinde yoğun yağışın etkisi ile toprak kaymaları, su baskınları meydana geldi, birçok yol göçtü. Yollar araç trafiğine kapandı.

CHP Çamaş İlçe Başkanı Kadir Ağırtaş; Ordu Valisi Tuncel Sonel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in selden bir gün sonra bölgeye gittiklerini ve halkın mağduriyetini dinleyip sıkıntıları çözme sözü vermelerine rağmen 5 gündür sorunların çözülmediğini söyledi.

“BÖLGEDE HİÇBİR ÇALIŞMA YOK”

Ağırtaş, “5 gündür ne arayan var ne soran ve telefonlara da yanıt verilmiyor bu bölgenin tamamen dünya ile bağlantısı kopmuş durumda, hiçbir çalışma yok” dedi. Ağırtaş sosyal medya hesabından da konuyla ilgili şu mesajı paylaştı:

“MAĞDURİYETLERİ ÇOK FAZLA”

“CHP Çamaş İlçe Başkanlığı olarak selden etkilenen Mahmatlı bölgesini ziyaret ederek incelemelerde bulunduk. Mağduriyetleri çok fazla. Biz CHP İlçe Başkanlığı olarak bu mağduriyeti gidermek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Kepçe ve kamyonlarımız hazır. Çamaş Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeden haberdar olduğunu ve yolların açılacağını öğrendik. Mahmat semti halkına buradan söz veriyorum. Eğer birkaç gün içinde bu yol kullanılabilecek hale gelmezse biz CHP Çamaş İlçe Başkanlığı olarak Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun ve Milletvekilimiz Sayın Mustafa Adıgüzel’in desteği ile bu yolu açacağız. O zaman hiç kimse bizim iş makinelerimizi engellemeye kalkmasın.”

Sağanak yağıştan olumsuz etkilenerek mağduriyet yaşayan Mahmatlı yurttaşlar sıkıntılarını CHP İlçe Başkanı Kadir Ağırtaş’a anlattı. Mahmatlı bir yurttaş şunları söyledi:

“YAŞLILARIMIZI HASTANEYE GÖTÜREMİYORUZ”

“Yaklaşık 50 60 kişi yaşıyor. Yaşlılarımızı hastaneye götüremiyoruz. İlçeyle iletişimimiz kesildi. Gıdamız bitti, hayvanların yiyeceği bitti. Yetkililerden, bir an önce bu yolun açılmasını istiyoruz. Bundan 10 yıl önce de yine aynı iktidarın döneminde buraya ödenek getirildiği bize söylendi o zamanın parası ile sizin oraya 40 bin lira bir ödenek geldi orayı perde yapacağız bu sorunun buradan kaldıracağız. Buraya ayrılan ödenek bir türlü gelmedi. Sonra öğrendik ki belediyenin borçlarında kullanılmış. Mağduruz eşimin ayağı yandı hastaneye götüremiyorum, gıdam bitti merkeze gidemiyorum yetkililerden yardım istiyoruz.”

Mahmatlı bir kadın da sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

“EV OCAK GÜVENLİĞİMİZ YOK”

“Hem kalp hem tansiyon hastasıyım, yol baca bulup iğnemi ilacımı alamadım. Sabaha kadar uyku durak yok. Cesaret edip evde ocakta yatamıyoruz, nöbet tutuyoruz sabaha kadar. Artık ev ocak güvenliğimiz yok. Dışarıdan gelenlere bizden iyi bakıyorlar. Biz burada mağdur kaldık her yer kesilmiş. Biz de Türkiye’nin insanıyız ya. Her türlü hastalık var ayakta duramıyoruz. Tansiyonum çıkmış 21’e 22’ye.”

İleri yaşlı kadın da “Milletin unu ilacı evde kumanyası tükendi. Ne yapalım şimdi? Ben reise güveniyordum valla bizi zor durumda bırakmaz diyordum” diye konuştu.

“YOL KESİNLİKLE YOK”

Ağırtaş da, “9 hanelik bir mahalledeyiz, şu an yol kesinlikle yok. Özürlülerin, hastaların olduğu bir mahalle vatandaşın temel gıda maddeleri bitmiş hayvanlarının yiyecekleri bitmiş ama şehir merkezine ulaşma imkanları yok. Vali beyden özellikle bu mahalleye karşı yardım istiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.