Karizma Haber-karizmahaber.com

Vali Bektaş: Soma 301 filmine valilikle ilgili izni vereceğiz

Vali Bektaş: Soma 301 filmine valilikle ilgili izni vereceğiz
11 Mart 2015 - 14:20

MANİSA – Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, yönetmen ve yapımcı Faik Ahmet Akıncı’nın, Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasını beyazperdeye aktarmak için çekmek istediği “Soma 301” isimli filme, kendileriyle ilgili izni vereceklerini bildirdi. Mahkemenin yayın yasağıyla ilgili bir tedbir kararı olduğunu da hatırlatan Bektaş, o konuda bilgisi olmadığını söyledi.

Gazetecilere konu hakkında açıklamada bulunan Vali Bektaş, söz konusu film şirketine cevap vereceklerini ifade etti. Filmi çekmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, idarenin iznini gerektiren bir yönetmeliği olduğunu hatırlatan Bektaş, “Onu uygulamaya çalışıyoruz. Orada biliyorsunuz, mahkemenin bir tedbir kararı vardı. Yayın yasağıyla alakalı, demeç, beyan, açıklama yasağı vardı. Tahmin ediyorum, bizimle ilgili kısmında izin vereceğiz. Mahkemeyle ilgili kısmını bilmiyorum, gitsin mahkeme ile görüşsünler.” dedi.

‘BİZİM AÇIMIZDAN SOMA GİZLENECEK BİR OLAY DEĞİLDİR’

Vali Bektaş, şunları kaydetti: “Biz izin verirsek mahkeme kararlarına aykırı olarak bir şey yapmış olur muyuz diye araştırıyoruz. Mahkeme diyor ki yayın yasaktır. Bu sefer bu yasağa uymayan herkes hakkında işlem yapmaya kalkıyor. Biz başımızı belaya sokmayı istemiyoruz işin doğrusu. Onu araştırıyoruz. Onlara bir cevap vereceğiz. Bizim açımızdan Soma, gizlenecek bir olay değildir. Soma bence ne kadar gündemde olursa benim işim o kadar kolaylaşıyor, çünkü Soma’da bir olay yaşandı. Bu olayın yaşanması kimsenin planlı, kasıtlı bir hareketi sonucu değildi. Kazaydı ama büyük bir kazaydı. Kazaya yol açan sebepler vardı. O sebepler var olduğu için de o kadar büyük bir olayı yaşadık. Şimdi o olaydan sonra yapılması gereken, o olaydan ders alarak o kazanın bir daha yaşanmaması için gerekli şartları oluşturmak. Soma bizim önümüzdeki bir ışık olacak, bir işaret ışığı olacak ve Türk madenciliğini bir standarta getirecek. Bunu yaptığında inşallah o 301 insanımız, orada hayatlarını boşu boşuna vermemiş olacaklar. Yani onun bize öğreteceği, Soma’dan ülkemizin, milletimizin, sektörün öğreneceği çok şey var. Dolayısıyla Soma’nın gündeme getirilmesi, film yapılması, roman yazılması, hikaye yazılması, şiir yazılması beni ancak mutlu eder.”

‘TÜRKİYE SANSÜRLÜ BİR ÜLKE DEĞİLDİR’

Senaryonun içeriğini bilmediğine değinen Bektaş, “Doğrusu ona bizim çok müdahale yetkimiz yok. Türkiye, demokratik bir ülkedir. Türkiye, sansürlü bir ülke değildir. Senaryo istenebilir mi, istenemez mi bilmiyorum. O arkadaşımız da vermek istememiş. Ben net olarak şunu söylüyorum, birincisi orada bir mahkeme süreci var ama bu işin muhatabı da mahkemedir. Mahkeme, koyduğu yasağı korumayı da bilir. Bu bize bağlı değildir. Biz kendi başımızı belaya sokmadan, kendimizi sorumluluk altına koyacak bir şey olmadan, orada basının, sinema sektörünün faaliyetini sağlamak için ne gerekiyorsa yaparız. Bir diğeri de Soma’nın gündeme gelmesi, gümdende tutulması, canlı tutulması bizim istediğimiz bir şeydir. Bizim rahatsız olduğumuz bir şey değildir.” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.