Karizma Haber-karizmahaber.com

Türkiye’deki İngilizce öğretimi çalıştayda masaya yatırıldı

Türkiye’deki İngilizce öğretimi çalıştayda masaya yatırıldı
05 Mart 2015 - 14:15

ADANA – Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ve British Council tarafından İngilizce öğretmenlerine hizmet içi gelişim etkinlikleri kapsamında Staj Uygulama Öğretmenliği Becerilerini Geliştirme Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda eğitimin konusu olarak ise İngiliz Dili Eğitiminde Hizmet Öncesi ve Hizmetiçi Öğretmen Eğitimi Arasında bir Sinerji Yaratmak olarak belirlendi.

ÇÜ Akif Kansu Konferans Salonu’nda düzenlenen ve iki gün sürecek çalıştayda İngilizce öğretmenlerinin eğitimi ve İngilizce öğretiminin geleceği masaya yatırıldı. Çalıştayla uygulama öğretmeninin yetkinliklerine ve uygulamalarına odaklanarak, öğretmen eğitiminde hizmet öncesi ve hizmetiçi eğitim arasındaki ilişkiyi tartışmak istediklerini belirten ÇÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Rana Yıldırım, öğretmen eğitiminde staj uygulamasının hizmet öncesi ve hizmetiçi eğitim arasında nasıl bir sinerji oluşturulacağı konusunda önermelerde bulunmak istediklerini anlattı. Okul-fakülte işbirliği adına tartışma platformu oluşturmayı hedeflediklerinin altını çizen Doç. Dr. Yıldırım, çalıştayda hizmet öncesi eğitimdeki kaliteyi arttırma adına, uygulama öğretmeni yetisini güçlendirmek için model önerileri üzerinde tartışılacağını ifade etti.

Çalıştaya, branşı İngilizce olan uygulama öğretmenleri, uygulama eğitiminden sorumlu yöneticiler ve diğer personeller, eğitim fakülteleri İngiliz Dili Eğitimi Anabilim dallarından yetkililer, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri katılıyor.

Çalıştayda, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici, William Peterson Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Kathleen Malu, Minsk State Linguistic Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Liudmila Liashchova, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Şahinkarakaş ile Silesia Üniversitesi’nden Dr. Katarzyna Papaja, İngilizce öğretimi konusunda katılanlara bilgiler verecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.