Karizma Haber-karizmahaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası: Dijital Türk lirası uygulaması başlıyor

02 Mayıs 2022 - 17:49
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası: Dijital Türk lirası uygulaması başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında prototip ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ oluşturulacağını duyurdu.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında prototip ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ oluşturulacağını duyuran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştireceğini duyurdu.

Merkez Bankası duyurdu. Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi başlıyor

Dijital para sistemlerinin yaygınlaşması ve kullanım alanlarının giderek artmasından sonra çağı yakalamak adına harekete geçen TCMB, dijital Türk lirası üretmek için yerli teknoloji firmalarıyla bir araya geldi.

Yaklaşık bir yıl önce imzalanan protokolün ardından çalışmaları hızla sürdürülen Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde HAVELSAN, Dijital Türk Lirası Ağı için altyapının hazırlanması, bu ağ için Dağıtık Defter Platformu’nun kurulumunun yapılması, platform ile çalışacak akıllı sözleşme ve arka-uç uygulamalarının hazırlanması sorumluluklarını üstlendi.

Prototip dijital kimlik yönetim altyapısının hazırlanması ve entegrasyonunun yapılması, mobil cüzdan uygulamasının hazırlanması görevlerini yerine getiren HAVELSAN, ayrıca dijital paranın ihraç, dağıtım, çevrim içi ödeme/aktarım ve itfa senaryolarının test edilmesi, pilot uygulama sürecinin yürütülmesi, sistem performans ve kullanıcı deneyimi ölçümlerinin raporlanması gibi konularda hem destek hem de geliştirici olarak görev alıyor.

HAVELSAN, siber güvenlik ve veri analitiği konularında da Dijital Türk Lirası Geliştirme Projesi’nin sorumluluğunu üstleniyor.

İlgili Haberler
kaynak:yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.