Karizma Haber-karizmahaber.com

“Türkiye Çevre Haftası” Kutlama Mesajı

02 Haziran 2022 - 18:45
“Türkiye Çevre Haftası” Kutlama Mesajı

 Samsun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer BOLAT, BM. Çevre Konferansı, her yıl 5 Haziran gününü “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanması nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nın 1972’de aldığı kararla her yıl 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl 5 Haziran’ı da içine alan 1-7 Haziran tarihleri arasında ülkemizde gerçekleşecek etkinlikler ise, diğer ülkelerden farklı olarak çevre farkındalığını daha üst bir seviyeye taşımayı hedefliyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeyle bundan sonraki yıllarda 5 Haziran gününü içine alan hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca duyurulacak bir temayla her yıl “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanacak. Genelgeyle doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin her geçen gün giderek arttığı ülkemizde Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha katılımcı, çok paydaşlı şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.

Her yıl farklı bir temada, “Tek Bir Dünya” sloganıyla kutlanan Dünya Çevre Günü; 2022 yılında sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam vurgusuyla “Sıfır Atık” temasıyla kutlanacaktır

1-7 Haziran boyunca Valiliğimizce hazırlanan program kapsamında fidan dikimi, “81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü” ve Bisiklet turu gibi etkinlikleri, bizler de çevre duyarlılığı taşıyan tüm vatandaşlarımızla birlikte hayata geçireceğiz.

Tüm insanların, yeşil alanı bol, tertemiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamalarının temel hakları olduğu düşüncesiyle, Türkiye Çevre Haftasını kutluyor, hep birlikte daha güzel ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak temennisiyle, şükran ve saygılarımı sunuyorum.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.