Karizma Haber-karizmahaber.com

TÜİK asgari ücrette “İhale bize kalmasın” dedi. Kritik hesaplamayı bu yıl da yapmadı

15 Aralık 2022 - 8:53
TÜİK asgari ücrette “İhale bize kalmasın” dedi. Kritik hesaplamayı bu yıl da yapmadı

Türkiye İstatistik Kurumu bir işçinin asgari geçim şartlarını sağlaması için gereken tutarı geçen sene olduğu gibi bu sene de Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na açıklamadı.

Türkiye İstatistik Kurumu bir işçinin asgari geçim şartlarını sağlaması için gereken tutarı geçen sene olduğu gibi bu sene de Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na açıklamadı. TÜİK, sorumluluk altına girdiklerini ve rakam sunmayacaklarını iletti. Bu da akıllara “Sen değil de DSİ Müdürlüğü mü hesaplayacaktı TÜİK?” sorusunu getirdi.

TÜİK asgari geçim tutarını gizledi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirlemek üzere ikinci toplantısı dün gerçekleşti.

İşçi tarafının talebine karşın TÜİK, ağır, orta ve hafif işlerde çalışan bir işçinin asgari geçim tutarını hesaplamak istemedi. Kendilerinin sorumluluk altına girdiklerini belirten TÜİK, rakam sunmayacaklarını iletti. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak buna itiraz etti. Anayasanın 55. maddesine dikkat çeken Türk-İş, ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den de devreye girmesini, hesaplamanın yapılmasını istedi.

Toplantı sonrası TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ile birlikte konuşma yapan Kavlak, “Burada yapılan sunumları, Türk-İş yönetimiyle değerlendirip açıklama yapacağız” dedi. Kavlak, üçüncü toplantının tarihiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Belirlemedik. Muhtemelen önümüzdeki haftaya sarkar diye düşünüyorum. Eğer erken gelirse dördüncü toplantıyı gerçekleştiririz.”

TİSK Genel Sekreteri Koç da rakam konuşulmadığını, talep ettikleri ek bilgilerin hazırlanmasının ardından tekrar bir araya geleceklerini söyledi. “Asgari ücret işveren desteği”yle ilgili soru üzerine Koç, “Burada daha önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücret işveren desteği de yine bu yıl masada” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER
kaynak: yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.