Karizma Haber-karizmahaber.com

Sonunda Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da isyan etti.

30 Nisan 2022 - 17:57
Sonunda Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da isyan etti.

Sonunda Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da isyan etti. Saray’ın hışmını çekecek açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan sürpriz bir çıkış geldi. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve geçiş garantisi dolar olan sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini istediğini söyleyen Kavcıoğlu, herkesten destek beklediğini belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan Saray’ı kızdıracak açıklama. Dolar garantili ihale alan müteahhitlerin paralarının TL’ye çevrilmesini istedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ‘yap işlet devret’ projelerini de içine alan döviz ödemeli kamu-özel işbirliği sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini istediğini ve bu konuda herkesten destek beklediğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerindeki dövizli sözleşmelerin Türk Lirasına çevrilmesini istediklerini belirtti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; “Liralaşma stratejisi kapsamında her alanda TL’nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler halen dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL’ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, Kavcıoğlu şu yanıtı verdi:

“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. Türkiye’nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.