Karizma Haber-karizmahaber.com

Son seçim anketinden Cumhur’a soğuk duş

03 Eylül 2022 - 10:38
Son seçim anketinden Cumhur’a soğuk duş

AREA Araştırma Şirketi, Ağustos ayında gerçekleştirdiği Türkiye siyasi gündem araştırması anketinin sonuçlarını paylaştı. İşte ayrıntılar…

Son seçim anketinden Cumhur’a soğuk duş…


2/8

Araştırmada, Millet İttifakı’nın oy oranlarının Cumhur İttifakı’nı geçti.

3/8

Ankete göre, Cumhur İttifakı’nın oy oranı (AKP-MHP) yüzde 38,1 oldu. Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) ise yüzde 42,8 oy oranına ulaştı.


4/8

Katılımcılara, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?” sorusu yöneltildi.Katılımcıların yüzde 30,7’si soruya evet derken, yüzde 55’i Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı bulmadığını belirtti

5/8

Anket, 26 ilde 24 – 30 Ağustos 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin kişi ile gerçekleştirildi.


6/8

“Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 30,3’ü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, yüzde 53,2’si Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem yanıtını verdi.


7/8

Kararsız/sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 63,7 olarak belirlenirken, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 36,3’te kaldı.


8/8

Yurttaşlara hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulup bulmadıkları da soruldu.Katılımcıların yüzde 20,6’sı başarılı bulduğunu söylerken, yüzde 67,4’ü başarılı bulmadığını kaydetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.