Karizma Haber-karizmahaber.com

SN CUMHURBAŞKANIZA  ÇAĞRIMIZDIR.

25 Ocak 2023 - 21:01
SN CUMHURBAŞKANIZA  ÇAĞRIMIZDIR.

TRAFİKTE MAGANDALARIN SÜRÜCÜ BELGELERİ ASLA GERİ İADE EDİLMEMELİDİR..!

 

SN Cumhurbaşkanımızca 10 bin sürücü belgesinin geri iade edileceği ve 2.5 milyon sürücünün ceza puanının silineceği konusunda basına açıklama yapılmıştır.

Trafik ve yol güvenliği hepimizin 24 saat can ve mal güvenliğini korumaktır. Bunun için tüm gelişmiş ülkeler büyük çaba sarf etmektedir. Trafik Kanunu kapsamında  kırmızı ışık, alkol, Dirift yapmak, Uyuşturucu  alarak araç kullanmak ve asli kusurlu olarak adam öldürmek,  tescilsiz araç kullanmak ve bunları birkaç kez tekrarlamaktan dolayı  6 aydan başlayıp beş yıla kadar geri alınan belge sayısı yaklaşık 226.370 olup, bu 6 çeşit trafik suçlarının dışında küçük ticari esnafların  belgelerine el konulan sayısı  7.500 civarındadır.

Sn Cumhurbaşkanımızdan talebimiz asla ve asla  yukarıda sayılan 6 çeşit trafik suçlarından belgeleri geri elinden alınanların belgelerinin verilmemesi ve ceza puanlarının da silinmemesidir. Bu kural tanımayan ve kuralsızlığı kural yapan magandaların tekrar trafiğe dönmesine asla izin verilmemelidir. 

2022 yılında  denetim olarak alkollü araç kullanan 213.662 kişi , 100 ceza puanını dolduran 7.848 ve 5 kez hız limitlerini aşan sürücü sayısı 692 dir.  Bunların sürücü belgeleri de ellerinden alınmış olup, alkolden sürücü belgeleri ellerinden alınanların toplam belge sayısı içindeki payı % 80 olup, daha sonra kırmızı ışık gelmektedir.  

Ayrıca 2022 yılında sürücülere yaklaşık 4 milyon trafik cezası ve araç plakasına yazılan 19 milyon trafik cezası yazılmıştır.  Yani Türkiye de toplam  sürücü sayısına göre sürücülere yazılan ceza %  12, araç plakasına yazılan ceza ise 19 milyondur. Toplam araç sayımız 26.5 milyon olup ,bununda % 80 ne ceza yazılmıştır.

Bu durumda göstermektedir ki Türkiye toplumu TRAFİK KÜLTÜRÜ açısından yeterli bilinçlenme seviyesine henüz ulaşmamıştır. Bu nedenle daha çok TRAFİK CEZASI yerine, toplumu bu alanda bilinçlendirmek ve eğitmek  devletin asli görevi olmalıdır. Saygılarımızla..

KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ

İhsan MEMİŞ

Genel Başkan, 0532 2808182

Adres: Meşrutiyet Cad. 10/66 Kızılay-Ankara  ,  www.trafik.org.tr  

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.