Karizma Haber-karizmahaber.com

‘Sınav stresi hafızayı bloke edebiliyor’

‘Sınav stresi hafızayı bloke edebiliyor’
04 Mart 2015 - 10:05

İZMİR – Üniversite hayali kuran gençler için yarışın ilk zorlu etabına az kaldı. YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü yapılacak. Haftalardır hazırlanan öğrencilerin önünde, 160 dakikalık bir maraton var. Bu süreyi en iyi şekilde kullanıp 160 soruya en çok doğru cevabı verenler, üniversiteye doğru önemli bir yol alacak.

Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, heyecanla sınavı bekleyen adaylara uyarılarda bulundu. Başarmanın yolunun stresle başetmekten geçtiğine dikkat çekerek, “Sınavı bir yarışma oyunu olarak kabul edin. Kazanıp kazanamayacağınızı değil, soruların cevaplarını düşünün. YGS öncesinde ve sırasında asla olumsuz düşüncelere kapılmayın. Unutmayın, kaygının azı yarar, çoğu zarardır. Aşırı kaygı ve sınav stresi, hafızayı bloke edebiliyor ve bilinenleri unutturabiliyor. ‘Başarmamam için neden yok, elimden geleni yapmalıyım.’ diyerek kendinizi motive edin, hep olumlu düşünün.” dedi.

Keskin, kazandıracak uyarılarına şöyle devam etti: “Önce kitapçığa göz atın. Bu size, kitapçığa hakim olmanızı ve heyecanınızın azalmasını sağlar, kesinlikle vakit kaybettirmez. Bir bölüme başlamadan önce hızla gözden geçirin; 10 saniyelik bu ön inceleme, doğru cevap verme şansını arttıracaktır. Sınava en iyi olduğunuz dersten başlayın, bu size moral aşılayacak, kendinize güven duymanızı sağlayacaktır. Her soruda cevap kağıdını işaretlemeyin, her sayfa sonunda işaretlemeyi tercih edin. Böylece en az 5 dakika kazanırsınız. İşaretleme için daha kısa sürede cevap boşluğunu doldurmanızı sağlayacak geniş uçlu kalem kullanın, bu sayede ciddi zaman kazanırsınız. Hız ve isabet arasında uygun bir denge kurun. Bir soruda belirli süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız o soruyu bırakın.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.