Karizma Haber-karizmahaber.com

Sezgin Baran Korkmaz rüşvet verdiği herkesi kameraya almış.

19 Temmuz 2022 - 11:28
Sezgin Baran Korkmaz rüşvet verdiği herkesi kameraya almış.

Sezgin Baran Korkmaz rüşvet verdiği herkesi kameraya almış. Yiyici siyasi ve gazetecileri korku sardı. Çekirdekleri hazırlayın film başlayacak

Avusturya’nın ABD’ye teslim ettiği Sezgin Baran Korkmaz’ın rüşvert verdiği isimleri kamera kaydına aldığı iddiasını gazeteci yazar Saygı Öztürk bugünkü köşesine taşıdı.

SBK Holding’in kurucusu Sezgin Baran Korkmaz ABD’de hakim karşısına çıktı

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Avrupa’da yakalanmasından sonra Türkiye’ye iade edilmeyen ve hakkında 225 yıl hapis cezası isteyen ABD’ye teslim edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın, rüşvet verdiği isimleri kayda aldığı iddiasını aktardı.

Korkmaz’ın ilk defa Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nin (KOM) eşgüdümünde gözaltına alındığını hatırlatan Öztürk’ün, adını vermediği bir emniyet yetkilisine dayandırdığı ifadeler şöyle:

“Sezgin Baran Korkmaz, rüşvet verdiği herkesi kayda almış. Sesli ve görüntülü kayıtları var. Korkmaz’ın, parasının FETÖ parası olma ihtimali üzerinde de durduk. Bu konuda da çalışma yapılıyordu. Ancak bir sonuç alınamamıştı.”

İktidar, Korkmaz’ın sorgusunda, ABD’ye, Türkiye’deki üst düzey kamu görevlileri ve siyasiler aleyhine kullanılabilecek bilgiler verip vermeyeceği konusunda kaygılı.

ÇİZGİLİ CEZAEVİ KIYAFETİYLE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI

Diğer yandan SBK Holding ve SBK Vakfının kurucu başkanı olan Sezgin Baran Korkmaz, Amerika Birleşik Devletleri’nde siyah beyaz çizgili mahkum kıyafeti ile hakim karşısına çıktı.

Uluslararası kara para aklama suçlamasıyla aranan Korkmaz 5 Aralık 2020 tarihinde eşi Gökçen Korkmaz bile Türkiye’den İsviçre’ye gitmişti. Korkmaz, Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde de vergide sahtecilik, kara para aklama, dolandırıcılık ve devlet işlemlerine engel olma suçlarını işlediği iddia edildi. Korkmaz, 19 Haziran 2021 tarihinde ABD’nin isteği üzerine Avusturya’da tutuklanmıştı.

Avusturya’nın ABD’ye iade ettiği Sezgin Baran Korkmaz, Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde mahkemeye çıktı. Duruşmayı takip eden gazeteci Razi Canikliğil sosyal medya hesabından, “Sezgin Baran Korkmaz, Utah’taki mahkemeye 3-4 gün traşsız, çizgili cezaevi kıyafeti ile getirildi. Tercüman ile temas kurulamadığı için salonda bekletiliyor. Hakim Barrett 15 dk ara verdi” bilgisini paylaştı.

Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh hakiminin karşısına avukatlarıyla birlikte çıkan Korkmaz’ın yüzüne hakkındaki suçlamalar okundu. Korkmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

VOA Türkçe’de Can Kamiloğlu’nun haberine göre Sulh hakimi, Sezgin Baran Korkmaz’ın 21 Eylül’de yapılacak duruşmada dava dosyasının asıl hakimi Jarred Bennet’ın karşısına çıkacağını açıkladı.

Daha önce yerel saatle 15:30’da yapılacağı açıklanan duruşma, Türkçe tercüman bulunamaması nedeniyle gecikmeli olarak başladı. Duruşma sonrasında Korkmaz kalacağı cezaevine gönderildi.

Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’dan ABD Adalet Bakanlığı’nın kolluk gücü US Marshals görevlilerinin eşliğinde önce New York, sonra da aktarmalı uçakla Salt Lake City’e götürülmüştü.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iade edildiğini Amerikan Adalet Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla duyurmuş, bakanlığa bağlı federal güvenlik gücü US Marshals’ın yetkilileri nezaretinde Utah eyaletine götürüldüğü belirtilmişti.

Adalet Bakanlığı Vergi Dairesi Başsavcı Vekili Stuart M. Goldberg, Korkmaz’ın iadesinin sağlanmasının, Amerikan halkını dolandırmaya çalışanları takip etmek, yakalamak ya da iadesini sağlamak için uluslararası ortaklarla birlikte çalışmanın ortak bir emeği olduğunu ifade etmişti.

Bölge Başsavcısı Trina A. Higgins, Korkmaz’ı Amerikalı vergi mükellefleri adına takip ettikleri ve Utah’a ABD Bölge Mahkemesi’nde adaletin karşısını çıkmasını sağladıkları için Adalet Bakanlığı Vergi Bölümü çalışanlarını takdir ettiklerini belirtmişti.

PARASINI LÜKSEMBURG VE TÜRKİYE’DE KONTROL EDİYORMUŞ

ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya’dan iade edilen Korkmaz’ın, 1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı yaptığını açıklamıştı.

Açıklamada, Amerikan vergi dairesinden alınan teşvikin 133 milyon dolardan fazla bölümünün Korkmaz’ın, Türkiye ve Lüksemburg’da kontrol ettiği banka hesapları aracılık ederek aklandığı belirtilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.