Karizma Haber-karizmahaber.com

RTÜK’ten muhalif kanallara ceza hazırlığı. 7 dosya gündemde

20 Aralık 2022 - 21:02
RTÜK’ten muhalif kanallara ceza hazırlığı. 7 dosya gündemde

RTÜK’ün yarınki toplantısında HaberTürk TV, Fox TV, Halk TV ve Tele 1 kanallarına yönelik yaptırım dosyalarının değerlendirileceği öğrenildi…

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK’ten muhalif kanallara ceza hazırlığı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yarın toplanıyor. Toplantıda, üst kurul uzmanlarının bazı televizyon ve radyo kanallarına yönelik hazırladığı izleme dosyaların da gündeme gelmesi bekleniyor.

7 DOSYA GÜNDEMDE

ANKA’nın haberine göre toplantıda; HaberTürk TV, FOX TV, Halk TV ve Tele 1 kanallarına yönelik toplamda 7 dosya gündeme gelecek.

HaberTürk TV’de Fatih Altaylı’nın, Fox TV’de ise İlker Karagöz’ün sunduğu programlar için ceza önerileri değerlendirilecek. Tele 1 TV’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu program ile Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın birlikte yorum yaptığı “18 Dakika” isimli programa ile ilgili ceza önerisi içeren raporlar da gündemde olacak.

5 KEZ YAYIN DURDURMA İSTENİYOR

Gündemdeki 7 ceza dosyasından üçünün de Halk TV’nin yayınları ile ilgili olduğu öğrenildi. Üç dosyadan bir tanesinde, istenen yaptırımın üst sınırının 5 kez yayın durdurma cezası olduğu belirtildi. Buna göre yayının RTÜK Kanunu’nun 8. maddesinin 1 fıkrasının d bendindeki yayın ilkesini ihlal ettiği iddia edildi.

Ceza önerisinin, yayınlarla ilgili; “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz” ilkesini ihlal iddiasına dayandırıldığı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER
kaynak: yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.