Karizma Haber-karizmahaber.com

ORDU MESUDİYE GAZETESİ 32 YAŞINDA

20 Aralık 2022 - 1:19
ORDU MESUDİYE GAZETESİ 32 YAŞINDA

Türkiye’nin 81 ili ve 12 ayrı ülke de abonelerine ulaşan Ordu Mesudiye Gazetesi, 31’nci yayın yılını geride bırakarak 32 yaşına erişti.

Türkiye’nin 81 ili ve 12 ayrı ülke de abonelerine ulaşan Ordu Mesudiye Gazetesi, 31’nci yayın yılını geride bırakarak 32 yaşına erişti. Yerel bir gazetenin 32’nci yıla ulaşabilmesinin çok kolay bir iş olmadığını belirten Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, “Tarih, ömründe  bir kere bile Türkiye’nin yerel gazetelerinden hiç birisine abone olmamışları değil, asgari ücretli bütçesiyle abone olanları yazacak” diyerek, Ordu Mesudiye Gazetesi ve 81 ildeki diğer yerel gazeteleri yaşatanları Kurtuluş Savaşının ilk döneminde gönüllü olarak cephelere koşan Kuvayi Milliyecilere benzetti. 

 

Genel Yayın Yönetmeni Uzunyurt yaptığı açıklamada, “Ordu Mesudiye gazetesi 32’nci yaşına girdi. Tıpkı bir demir ustasının çeliğe su vermedeki mahareti, gösterdiği sabır gibi bıkmadan, yorulmadan ayları yıllara ekleye ekleye 32’inci yayın yılına ulaşabildi. Yerel bir gazetenin 30 yılı aşan bir süre ayakta kalabilmesi, bu işlerle uğraşanların çok yakından bildikleri gibi, hiçte kolay başarılabilecek bir iş değil. 

 

Başarının Üç Temel Sırrı. Birincisi Gazete Yöneticilerinin mücadelesi. İkincisi Gazete Çalışanlarının özverili çalışmaları. Üçüncüsü ise Abonelerinin sahip çıkma duygusu.

 

Son bir yıl içinde zorlu ekonomik koşullar tüm toplum kesimlerini derinden etkiledi. İğneden ipliğe yüzde 300’lere varan orandaki zamlar herkesin hayatını daha da zorlaştırdı. 

 2021 Kasım ayında 23 Lira olan 500 adet A4 kağıdı, Kasım 2022 sonu itibariyle ortalama 90 Lira’ya yükseldi. Artış oranı yüzde 300’den daha fazla. Klasik inek peyniri Ekim 2021’de 32,8 TL iken bu dönemki fiyatı 155 TL. Artış oranı yüzde 500.

2021’de 18 TL’ye alınan 30’lu koli yumurtanın fiyatı 76 Lira oldu. Zam oranı yüzde 400’e yaklaşıyor.

Başka kalemlerden de örnek versek, aşağı yukarı benzer durum mevcut.

 

Peki gazetelerde durum ne alemde acaba?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ekonomide oluşan zorluklar nedeniyle bazı gazeteler kapandı, pek çoğu ise ne yazık ki yayınına ara vermek zorunda kaldı. 

Ordu’dan Türkiye ve dünyaya açılabilme başarısını gösteren Ordu Mesudiye gazetesi, gönüllü çalışanlarının fedakarlıkları sayesinde yayınını zorlukla da olsa sürdürebiliyor.  

 

Ama gazete kağıdı ve diğer girdilere gelen zamlar bizim dayanma gücümüzün çok üstesinde. Örneğin Kasım 2021’de birinci hamur 70 gramlık bir top gazete kağıdı 235 Lira iken, Kasım 2022 itibariyle 735 Lira’ya yükseldi. Zam oranı yüzde 300. 

 

Kasım 2021’de bir gazeteyi PTT ile yurt dışına gönderme ücreti  İsviçre için 7.5 Lira, Almanya için 8 Lira iken; 2022 Kasım ayında İsviçre 46 Lira, Almanya 53 Lira’ya yükseldi. Fiyat artış oranı yüzde 700.

 

Ordu Mesudiye Gazetesi’nin Abone fiyatına bir yıl içinde 1 kuruş bile artış yapmadık. 

Aralık 2021’de 200 olan abone ücreti, Kasım 2022 sonuna kadar 200 Lira olarak kaldı. 

Piyasa artışına göre yüzde 300 fiyat artışı yapılsa, 1 Yıllık Abone fiyatımızın 600 Lira olması gerekiyor. Ama kendimizden fedakarlık yaparak, sadece yüzde 50 artışla yetindik. 1 Yıllık Abone ücretini 300 Lira’da tuttuk. 

 

“Bir ekmek, bir de Ordu Mesudiye gazetesi” diyerek, 31 yıldan beri ne ekmeğinden ne de Gazetesi’nden vazgeçmeyen Abonelerimizin, 32’nci yılda da desteklerinden vazgeçmeyerek bu gazeteyi yaşatacaklarına inanıyoruz. Çünkü Ordu Mesudiye, bir gazeteden çok, Ordu markasıdır.

, ben ilimi

Kurucusundan yöneticisine, yazarından gönüllü temsilci ve muhabirine, abone olanından destek amaçlı reklam verenine kadar; herkesin ortak çabasıyla bu zorluğu da aşacağımıza inanıyoruz. 

 

Desteğini lafla değil, içtenlikle gösteren insanlarımızın varlığı, bizlere moral veriyor, gücümüze güç katıyor. 

 

Toplum içinde konuşurken ‘mangalda kül bırakmayıp, “Ben Ordu’yu çok seviyorum, benim kadar kendi ilimi seven bulunmaz”  diyerek, ömründe  bir kere bile Türkiye’nin 81 ilindeki yerel gazetelerinden hiç birisine abone olmamış, yörelerini sözde seven  kişilere  hatırlatmak gerekir. Tarih, sizleri değil, küçücük bütçelerinden ayırabildikleri payı, memleketinin Yerel Gazetelerinin, Televizyonlarının yaşamasına feda edebilenleri yazacaktır.

 

Yerel Gazetelerimizi yaşatanlar, ömründe bir kere bile ‘yaralı parmağa işememiş’  olanlar değil; asgari ücretle çalışmasına rağmen Abone olmaktan geri durmayan, sessiz ve fedakar 81 ilin memleket sevdalılarıdır.

 

Hep birlikte mücadele ettiğimiz ekonomik zorlukları ancak elbirliği ve dayanışma ruhuyla aşabiliriz. Farklı aylarda sona erecek olan aboneliklerinizi yenilemeye, bununla da kalmayıp abone olmamış samimi bir arkadaşınızı mutlaka abone yaparak, adres bilgilerini Gazetemize göndermeye davet ediyoruz.

 

Çünkü Ordu Mesudiye sadece gazete değil, aynı zamanda Ordu ve Karadeniz’in 13 ülkedeki kültür elçisidir.

 

‘Abone Olan’ – ‘Reklam Desteği Veren’ herkesin bu Gazeteyi yaşatacağına inanıyor, en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek, Marmara’dan- Doğu’ya,

 Egeden-İç’e, Akdeniz’den- Karadeniz’e ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin her ilinde yaşayanları Yerel Basına destek olmaya davet etti.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.