Karizma Haber-karizmahaber.com

Muhsin Yazıcıoğlu davasında flaş gelişme

09 Ocak 2023 - 18:55
Muhsin Yazıcıoğlu davasında flaş gelişme

Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili yeniden inceleme yapılacak. Yazıcıoğlu’na ait örnekler bir kez daha ATK’ya gönderildi.

Yazıcıoğlu davasında flaş gelişme

Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybetmesi sonrası açılan ancak sonuç alınamayan dosya üçüncü kez açılıyor.

Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopter 25 Mart 2009’da Kahramanmaraş’ta düştü.

Helikopterde Yazıcıoğlu’nun dışında gazeteci İsmail Güneş, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Belediye Meclis Üyesi Murat Çetinkaya ve pilot Kaya İstektepe vardı.

Helikopterin enkazı kazadan günler sonra bulundu.

BBP Lideri Yazıcıoğlu, cenazesi bulunan isimler arasındaydı.

‘KAZA MI SUİKAST MI’ SORUSU YANIT BULMADI

Kazanın üzerindeki esrar perdesi aradan geçen 14 yıla rağmen hala kalkmış değil.

Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kazadan önce bir zehre maruz bırakıldığı, helikopterin FETÖ talimatıyla ve askeri uçaklar tarafından düşürüldüğü, BBP’nin kurucu genel başkanının yanındaki çantanın ve helikopterdeki bazı kritik parçaların çalındığı hep güçlü iddialar olarak ileri sürüldü.

Independent Türkçe’de Cihat Arpacık’ın haberine göre açılan dava ve soruşturmalar sürerken Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, karbonmonoksit ve zehir iddialarının net bir şekilde açığa çıkması için harekete geçti.

5. İHTİSAS KURULU YENİDEN İNCELEYEK

Yazıcıoğlu’na ait kan örneklerinin, İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından yeniden incelenmesine karar verildi.

Independent Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, dosya ve örnekler 2023’ün ilk haftası Adli Tıp’a geldi ve inceleme başladı.

Daha önce dosya avukatlarının bu yönde talepleri olmuştu. Avukat Selami Ekici, soruşturma dosyası üzerinde “gizlilik kararı” olduğunu söyledi.

Ancak bu inceleme ilk olmayacak.

İNCELEMLERDE KARBONMONOKSİT BULUNMUŞTU

Cenazenin bulunmasının ardından yapılan otopsinin ardından düzenlenen raporda organ parçaları, kan ve idrar örneklerinde herhangi bir toksik madde bulunmadığı ifade edilmişti.

Otopsiye göre Yazıcıoğlu’nun ölüm nedeni “kaburga kırıkları, iç organ yaralanmasından gelişen göğüs ve batın içi kanamaydı.”

AİLESİ OTOPSİ RAPORUNU GERÇEKÇİ BULMAMIŞTI

Kazadan 15 ay sonra tekrar bir Adli Tıp incelemesi yapıldı.

19 Ocak 2011’de biten ikinci incelemede, Yazıcıoğlu’nun kanında yüzde 13,1 karbonmonoksit bulunduğu ancak bu düzeyin kaza meydana anda da var olduğunun söylenemeyeceği yazılıydı. İkinci inceleme sonucuna göre de ölüm nedeni “beden travmasıydı.”

Ancak hem Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesi hem de ailenin avukatları bu otopsi raporunun gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

İLGİLİ HABERLER
kaynak: yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.