Karizma Haber-karizmahaber.com

MİSAFİR GELEN TARIM İŞÇİLERİ BAŞTACIMIZDIR

23 Haziran 2022 - 17:18
MİSAFİR GELEN TARIM İŞÇİLERİ BAŞTACIMIZDIR

Ziraat Odaları Başkanları ve Muhtarların katılımlarıyla Çarşamba Ticaret Borsası konferans salonunda mevsimlik tarım işçileri ile alakalı toplantı yapılmıştır.

Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir’in Başkanlığında Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Terme Kaymakamı Metin Maytalman, Ayvacık Kaymakamı Furkan Taha Türkmenoğlu, Salıpazarı Kaymakamı Burak Öz, Büyükşehir Belediye Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı , Belediye Başkanları , İlçe Emniyet Müdürleri Amirleri , İlçe Jandarma komutanları , Tarım ve Orman İlçe Müdürleri, Müftüler, İlçe Milli Eğitim Müdürleri İlçe Sağlık Müdürleri, Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürleri , Ziraat Odaları Başkanları ve Muhtarların katılımlarıyla Çarşamba Ticaret Borsası konferans salonunda mevsimlik tarım işçileri ile alakalı toplantı yapılmıştır.

Toplantı gündeminde METİP Projesinin tanıtılması Tarım İş aracının belgesinin tanıtılması, mevsimlik tarım sözleşmesinin tanıtılmasını, çocuk işçiliği ile mücadele , PİKOLA derneği Yön.Bşk. Onur Torun’un sunumuyla gerçekleştirilmiştir.

Yapılan toplantıda METİP Projesinin tanıtımını Samsun Çalışma ve İş Müdürlüğünden Ayhan Keleş, katılımcılara sunumda bulundu. Toplantıda mevsimlik işçilerin günlük yevmiyelerini asgari ücretin altında olmamak kaydıyla 166.37 tl olarak belirlenmiş olup bir minibüs yani 15 kişinin altında tarım işçisine çavuşluk ücretinin ödenmeyeceği ,kendi aracı ile mevsimlik işçileri götürüp getirebilecek çiftçilerimize aracılar tarafından kendi araçları ile getirme mecburiyetinin olmadığı isteyen üretici teknik şartlara uygun araçlarla işçileri tarlaya götürüp getirebilecekleri, tarım işçiliği aracılığı belgesi olmayanların 10 gün içinde Samsun çalışma iş kurumu il müdürlüğüne müracaat ederek bu belgeyi alabilecekleri , mevsimlik tarım işçileri sözleşmesine uymayan aracılara 1. Defada 53.000 tl tekerrürü halinde 107.000 tl cezai müeyyide uygulanacağı 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran aracıya ve tarla sahibine 4.500 tl para cezası kolluk kuvvetleri ve çalışma il müdürlüğü tarafından uygulanacağı kararlaştırılmıştır.

PİKOLA Derneği yönetim kurulu başkanı Onur Torun’un sunumunda ise büro sözleşmesinde belirtildiği gibi 18 yaşın altındaki herkesin çocuk sayılacağı , eğitimden uzak kalan çocuklara PİKOLA derneği başkanlığında ilgili kurumlarca yapılacak olan ortak çalışma ile 16 yaşından küçük olan çocukların gerekirse taşımalı olmak kaydıyla her türlü yaygın ve örgün eğitiminin yapılacağı , yeme içme gibi her türlü ihtiyacın PİKOLA derneği tarafından karşılanacağı bu çocuklarımızın Uğur Şahin ve Özlem TÜRECİ gibi yeteneklerinin öne çıkartılmasında önderlik yapacağı anlatılmıştır.

 

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal AVCI “ Vali Yardımcımız Şevket CİMBİR şahsında bütün katılımcılara Ayvacıklı Çiftçilerimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz.” Dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.