Karizma Haber-karizmahaber.com

Mareşal Fevzi Çakmak’ın adını camiden sildiler. Büyük vefasızlık

21 Temmuz 2021 - 20:30
Mareşal Fevzi Çakmak’ın adını camiden sildiler. Büyük vefasızlık

 1963 yılında İstanbul -Küçükçekmece’de bir grup hayırseverin kendi imkanlarıyla yaptırdığı tarihi Mareşal Fevzi Çakmak Cami hasar görünce tümüyle yıkıldı.

 1963 yılında İstanbul -Küçükçekmece’de bir grup hayırseverin kendi imkanlarıyla yaptırdığı tarihi Mareşal Fevzi Çakmak Cami hasar görünce tümüyle yıkıldı. Yeni camiye ise Hacı Osman Dereli ismi verilmesi vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Mareşal Fevzi Çakmak’ın ismini camiden sildiler. Bir grup hayırseverin 1963 yılında halktan topladıkları paralarla İstanbul Küçükçekmece’de yaptırdığı Kurtuluş savaşı kahramanı Mareşal Fevzi Çakmak Camii hasar görünce tümden yıkıldı.

Sözcü Gazeesi’nin internet sitesinde yer alan habere göre,  Mareşal Çakmak yerine Hacı Osman Dereli ismi verildi. İsim değişikliğinin Diyanet İşleri Başkanlığı Küçükçekmece müftülüğü ile dönemin AK Pari’li Küçükçekmece Belediye yönetimin ortaklaşa karar verdiği ifade edildi.

“AYIP DÜZELTİLMEZSE DAVA AÇACAĞIZ”

Dernek yönetiminden hayatta kalan tek isim olan Hamdi Öz duruma tepki gösterdi. Hamdi Öz, kaymakam ve müftüyle görüşüp caminin 3 parsel yerinin hayırseverler tarafından Mareşal Fevzi Çakmak Camii yapılması için bağışlandığını, anlattığını söyledi. Ve isyanını şöyle dile getirdi: “Tepkiler üzerine Mareşalimizin ismini bina içerisinde bulunan Kız Kur’an Kursuna koymuşlar. Böyle rezalet olmaz. Bu, kurtuluş savaşı kahramanımıza etek giydirmek olur. Ayıp düzeltilmezse dava açacağız.”

CAMİNİN PARSELİNİ BİZ VERDİK

Hamdi Öz, Mareşal Fevzi Çakmak Cami’nin tarihini şöyle anlattı: “1963’te itfaiye çavuşu Kamil Kutval ile birlikte kurtuluş savaşı kahramanımız adına bir cami yapmak için dernek kurduk. Kanarya’da 3 parsel yere tarihi Şişli Cami’nin aynısını yaptık. Ankara’ya gidip Diyanet’ten imam kadrosunu bizzat kendimiz aldık. 2017’de İstanbul’da yaşanan büyük fırtınada caminin önce minaresi yıkıldı, ardından da yıkım kararı alındı.”

 

İlgili Haberler

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.