Karizma Haber-karizmahaber.com

Kiracıları sevindirecek haber. Artık ev sahipleri ödeyecek

26 Haziran 2022 - 12:45
Kiracıları sevindirecek haber. Artık ev sahipleri ödeyecek

Yargıtay, üst kattaki daireden sızan su sebebiyle alt dairede oluşan maddi zarar için emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Yargıtay, üst kattaki daireden sızan su sebebiyle alt dairede oluşan maddi zarar için emsal niteliğinde bir karara imza attı. Kararla birlikte, üst kattan sızan su sebebiyle oluşacak zarar, daire sahibince ödenecek.

Yargıtay’dan emsal su sızıntısı kararı: Zararı ev sahibi ödeyecek. Milyonlarca komşuyu ilgilendiriyor

Üst kattaki daireden sızan su sebebiyle dairesinde zarar meydana gelen vatandaş, Sulh Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Davalının dairesinin banyo ve mutfağından sızan sular nedeniyle dairesinde oluşan zararın tazmini ve sızıntının önlenmesini istedi.

Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmederek, zararın bilirkişi tarafından belirlenen bölümünün üst kattaki daire sahibi tarafından ödenmesine karar verdi. Davalı daire sahibi kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay 5. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

Bilirkişi raporuna dikkat çekilen kararda, dairede oluşan zararın bilirkişice belirlenen bölümünün daire sahibi tarafından ödenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Kararda, “Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasal gerektirici sebeplere ve özellikle kanıtların takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre; davacının bağımsız bölümündeki hasarın, davalının ıslak zemin su tesisatından kaynaklı arızanın sebebiyet verdiğinin bilirkişi raporu ile tespit edilerek arızanın giderilmesine karar verilmesinde bir isabetsizlik görülmediğinden yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usul ve yasaya uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi” denildi.

(Kaynak: İHA)

İlgili Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.