Karizma Haber-karizmahaber.com

Kimler gizlice milyonlarca ton buğdayı stokluyor | Korkunç buğday iddiası

18 Temmuz 2022 - 11:02
Kimler gizlice milyonlarca ton buğdayı stokluyor | Korkunç buğday iddiası

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine dünya yeni bir sürü sorun ile karşılaştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine dünya yeni bir sürü sorun ile karşılaştı. Sorunlardan biri de gıda sektöründeki üretim ve dağıtım sıkıntısı. Özellikle buğday yokluğu dünyayı tehdit ediyor. Durum böyleyken bir sosyal medya paylaşımı dikkat çekti. İşte ayrıntılar…

Korkunç buğday iddiası | Kimler gizlice milyonlarca ton buğdayı stokluyorfacebook sharing button

Koronavirüs gıdanın önemini tüm dünyaya bir kez daha anlattı.

Dünya buğday ihraç fiyatları, koronavirüs pandemisi nedeniyle artan talebi takiben bir önceki sezona göre yüzde 9,2 yükselmişti.

Geçtiğimiz ay Hindistan’ın ihracat yasağını duyurmasının ardından Chicago’da işlem gören buğday fiyatlarının yaklaşık yüzde 6 artması küresel piyasaları tedirgin etmişti.

Uzmanlara göre; Ülkelerin bazı gıdaların ihracatını durduracakları ya da kısıtlayacağı söyleniyor. Küresel ısınma ile başta buğday ve yağ olmak üzere bazı gıdalar ise stratejik öneme sahip olacak.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de buğday üretimi, 2015’te 22 milyon; 2020’de ise 20 milyon 500 bin; 2021 yılında ise 17 milyon 650 bine indi. Ekmek İstanbul’da 5 Lira!

Son zamanlarda buğday tarlarındaki çıkan yangınlar ise endişe yarattı. Herkes ‘Bu yangınları kim çıkarıyor?”, “Kasıt var mı?”,  “terör fırsatçılık mı yapıyor” diye soruyor.

Ürettiğimiz buğdayımız bize yetmiyor

Buğdayda ülke ihtiyacını karşılayacak üretim yapılmadığından dert yanan vatandaşlar “Sadece 2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildi. Ürettiğimiz buğdayımız bize yetmiyor” diye isyan ederken; sosyal medyada çiftçilik yaptığını söyleyen ‘saidercan’ isimli sosyal medya kullanıcısının paylaşımı dikkat çekti.

Kimler gizlice milyonlarca ton buğdayı stokluyor

Paylaşımda bazı zengin insanların çok paralar harcayarak ‘dışarıya vereceğiz’ dedikleri ve çiftçilerden tonlarca buğday aldıkları anlatıldı. Paylaşımı görenler “Kimler gizlice milyonlarca ton buğdayı stokluyor” diye sormaktan kendini alamadı.

İşte çiftçi ‘saidercan’ın paylaşımı;

“Ben Adıyaman’da çiftçilik yapan bir çiftçiyim. Bizim burada ömrümüzde görmediğimiz şeyler oluyor. Çok zengin isnanlar bizden 500.000 bin ton. Bir milyon ton buğday satın almak istiyorlar. Siz kime vereceksiniz buğdayı diyoruz dışarıdan bize para geliyor diyorlar. Dışarıya vereceğiz diyorlar ve yüksek fiyata alıyorlar. Ekip şeklinde çalışıyorlar. Kapı kapı gezip buğday alıyorlar”

 

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.