Karizma Haber-karizmahaber.com

Kılıçdaroğlu: Birkaç ay sabredin size ikinci el araba parasına sıfır araba aldıracağım.

26 Temmuz 2022 - 9:14
Kılıçdaroğlu: Birkaç ay sabredin size ikinci el araba parasına sıfır araba aldıracağım.

Son dakika… Bu akşam saat 22.00’yi işaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, herkesin merak ettiği açıklamayı sosyal medyadan yayınladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Bay Kemal Sözü verdi: Birkaç ay araç almayı ertelerseniz size ikinci el araba parasına sıfır araba aldıracağım

Twitter hesabından yaptığı açıklamayla bu akşam saat 22.00’yi işaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne açıklayacağı merak ediliyordu. Kılıçdaroğlu, merakla beklenen açıklamayı yaptı.

Resmi sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, “Bu akşam 22.00’de, burada buluşalım” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Sevgili halkım iyi akşamlar. Evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Milletimize baş sağlığı dileyerek başlamak istiyorum sözlerime. Terörle mücadelede şehit düşen evlatlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Şehit ailelerimizin milletimizin başı sağ olsun.

Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum. Özellikle ÖTV. Türkiyede bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV’yi ödüyoruz. Yetmiyor, aracın bedeliyle birlikte bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz, üstüne motorlu taşıtlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına?

Bakın Almanya’da 15 bin avro olan sıfır bir aracın fiyatı bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya’daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95’inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı. Şimdi açıkça çağrı yapıyorum. İlk yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık 4’te 1’i oranını indirmek olacak. Biliyorsunuz, gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim; o baki.

Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz. Özetle bugün ikinci el olarak satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Altını çizeyim bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak.

Açık konuşayım, zenginin çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım.

Ayrıntılar geliyor…

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.