hava
DOLAR 21,2727 % % 0.06
EURO 23,0271 % % 0.26
GRAM ALTIN 1.341,57 % % 0,06
ÇEYREK A. 2.193,47 % % 0,06
BITCOIN 25.747,65 % -4.867
SON DAKİKA

‘Kendi dövizimizi çekemiyoruz’. Bankada doları olan isyanda

Bankada parası olan da olmayan da isyandı. Kredi kartlarınının nakit avanslara kapatılmasının ardından Bankada doları olanlar da paralarını çekemediklerini iddia ediyor.

Son Güncelleme :

19 Mayıs 2023 - 12:44

/ 181 kez okundu.
‘Kendi dövizimizi çekemiyoruz’. Bankada doları olan isyanda

Bankada parası olan da olmayan da isyanda. Kredi kartlarınının nakit avanslara kapatılmasının ardından Bankada doları olanlar da paralarını çekemediklerini iddia ediyor.

Bankaların kredileri frenlemelerinin ardından bir de kredi kartlarının nakit avanslara kapatılması şok etkisi yaratmıştı. TCMB bu nakit kararının bankalar tarafından yumuşatlımasını sağladı ama tüccarların bir isyanı var. O da dolarla ilgili. Çünkü “bankada dövizimiz var ama çekemiyoruz” diyorlar

Dünya Gazetesi’nden yer alan habere göre, Reel sektörde finansmana erişimde çok ciddi sorunlar yaşandığını söyleyen İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, “Bırakın TL veya döviz kredi çekmeyi kendi dövizimize bile ulaşamıyoruz. Bankalar günlük 5 bin dolarlık sınır getirdiler. Kendi hesaplarımızdaki paramızı çekemiyoruz, ödemelerimizi yapamıyoruz, hem ithalat yaparken hem de ihracat yaparken elimiz kolumuz bağlanıyor. Biz de döviz ihtiyacımızı dışarıdan karşılamak zorunda kalıyoruz” açıklaması yaptı.

Önell, “Şu an biz kendi ithalat evraklarımızı almak için yani ham madde almak için dışarıdan döviz topluyoruz, özellikle de Kapalıçarşı’dan almak zorunda kalıyoruz. Orada da oluşan marj bizi çok zorluyor” diye konuştu.

Kredilere getirilen sınırlamaları piyasalara müdahale anlamına geldiğini söyleyen Önel, “Bu durum serbest piyasada istemediğimiz ve piyasayı çok olumsuz etkileyecek bir durum. Beklentimiz tekrar normal ekonomi politikalarına dönüş ve merkez bankasının özellikle de almış olduğu kararların esnetilmesi” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.