Karizma Haber-karizmahaber.com

KAZ KESİM TESİSİ GÜN SAYIYOR

11 Temmuz 2022 - 14:58
KAZ KESİM TESİSİ GÜN SAYIYOR

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ARTTIĞI ORDU’DAN KAZ ETİ, KAZ TÜYÜ VE YAĞLI KARACİĞER GİBİ ÜRÜNLERİN SATIŞ VE PAZARLANMASI DA YAPILACAK 

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerle kaz yetiştiriciliğinin her geçen gün arttığı kente kaz kesim tesisi kurulması için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Damızlık Kaz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında geçen yıl ağustos ayında 40 çiftçiye dağıtılan 4 bin kaz, bir yılda 14 bine ulaştı.  Çiftçilerin yeni gelir kapısı olan ve bir yılda 1 milyon 300 bin TL kazandıran proje sonrası bir adım daha atan Büyükşehir Belediyesi, pazar potansiyeli ve ihracat imkânı olan kaz eti, kaz tüyü ve yağlı karaciğer gibi ürünlerin satış ve pazarlanmasının da Ordu’dan yapılarak ekonomiye katkı sunması amacıyla kaz kesim tesisi çalışmalarını başlattı.

 

Yüzde 70’i tamamlanan çalışmanın eylül ayında hizmete sunulması amaçlanıyor. 

 

EYLÜL AYINDA HİZMETE SUNULACAK 

 

Fatsa ilçesinde mezbaha ve hayvan pazarının bulunduğu alanda 335 metrekare taban alanına sahip, tek katlı olarak projelendirilen kaz kesimhanesinde her şey düşünüldü. Faaliyete geçirilecek kesimhanede ıslatma, yolma, iç çıkarma, su ile soğutma, parçalama sınıflandırma, paketleme, soğuk hava deposu ve idari birimler yer alacak.

 

Şu an kaba inşaatı tamamlanan projede duvar sıva, boya, elektrik ve mekanik işleri devam ediyor. Ordu ekonomisine önemli bir katkı sunacak çalışmanın Eylül ayında hizmete sunulması amaçlanıyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.