Karizma Haber-karizmahaber.com

Kasabalı Kedilere Büyükşehirden Oba Konforu

17 Haziran 2022 - 14:23
Kasabalı Kedilere Büyükşehirden Oba Konforu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, doğal ortamda yaşam süren sahipsiz kedilerin konforunu 10 dönümlük kasaba içerisinde “oba” kurarak artırdı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, doğal ortamda yaşam süren sahipsiz kedilerin konforunu 10 dönümlük kasaba içerisinde “oba” kurarak artırdı. Kedi Kasabası doğal yaşam alanındaki Kedi Obası’na soğuk havalarda üşümemeleri için de ısıtıcılar yerleştirildi. Can dostları yazın serin kışın da sıcak bir ortamda yaşayacaklar. Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri beslenmeleri için de toplanan artan yemekleri mamaya dönüştürerek sağlıyor.

İlkadım ilçesi Kadamut Mahallesinde hizmet veren 150 dönüm arazi üzerine kurulu Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bakıma muhtaç kedi ve köpekler için ayrı yaşam alanları oluşturulan merkezde, can dostlarının tedavi, beslenme, barınma ve sahiplendirme süreçleri özveriyle takip ediliyor.

İLK VE TEK KEDİ KASABASI Türkiye’deki ilk ve tek olan Kedi Kasabası, kumul ve orman içindeki konseptiyle 300 kediye doğal ve özgür yaşam ortamı sunuyor. Tekli ya da çoklu halde kalabilecekleri ahşap barınakların yanı sıra, ahşap köprü, dinlenip vakit geçirebilecekleri oyun alanları bulunan kasabada, operasyon geçiren veya dahili hastalıklarla tedavi edilen, iyileşme süreci göz altında tutulan, engelli, doğum yapan kediler için ayrı rehabilite üniteleri yer alıyor.

Sahipsiz ve bakıma ihtiyaç duyan kedilere her türlü konforu sağlayan büyükşehir belediyesi, bununla da yetinmeyerek doğal yaşam şartlarını artırmak amacıyla da oba kurdu. Kedilerin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını obada karşılayan Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü hekimleri, kedileri gözetim altında tutarak hasta veya halsiz olanları tespit ediyor.

10 DÖNÜM AÇIK ALAN Merkezde kedi ve köpeklerin sokaktan daha özgür yaşam sürdüğünü söyleyen Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Savaş Kasap, “Türkiye’nin en modern bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden biriyiz. Lokasyon itibariyle çok özel bir yer. Burada yetişkin, engelli ve anneli yavru yaklaşık 300 kedimiz var. Kasabamız, doğal yaşam alanında olması gereken tüm özellikleri içeriyor. Ayrıca içerisinde 4 tane tedavi ünitemiz ile birlikte yaklaşık 10 dönüme yakın açık alanımız var. Hekim ve teknik ekiplerimizle birlikte günümüzün büyük kısmını onlarla geçiriyoruz. İnsani ve vicdani olarak onların sorunlarıyla kendi sorunlarımız gibi ilgileniyoruz. İmkan ve donanımlarımızla büyük gayret sarf ediyoruz. Can dostlarımız burada emin ellerde.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.