Karizma Haber-karizmahaber.com

Kanserle mücadelenin simge ismi Gamze Akbaş son yolculuğuna uğurlandı

Kanserle mücadelenin simge ismi Gamze Akbaş son yolculuğuna uğurlandı
05 Mart 2015 - 14:25

İZMİR – Türkiye’de kemik iliği bekleyen kanser hastalarının sesi ve kanserle mücadelenin simge ismi olan, 3 yaşında bir çocuk annesi Gamze Akbaş, 32 yaşında vefat etti. Akbaş, İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki H.Ali Gültekin Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra dualarla Örnekköy Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze namazına eşi Emrah Akbaş, ailesi, yakınları ve diğer vatandaşlar katıldı.

Türkiye, Gamze Akbaş ismini lösemiyle mücadelesinden dolayı tanıdı. Lösemi hastalığı ikinci kez tekrar edince 3 yaşındaki oğlu Atakan’ı bırakıp gitmemek için yazdığı mektupla feryadını duyurmuştu. Akbaş, 2009 yılında yakalandığı lösemiden, kendinden yapılan nakille kurtulmaya çalıştı ancak beş yıllık bekleme süresinde hastalığı ikinci kez nükseden Gamze’yi, oğluna bıraktığı, “Oğlum Atakan için yaşamak istiyorum” mektubuyla Türkiye tanıdı. O, lösemi hastalarının sesi oldu. 20 bin kişi, ona ilik bulunması için kan verdi. Gamze Akbaş’ın iyileşmesi için tek çare, aile dışında, dokusuna uygun bir kemik iliği bulunmasıydı. Bekleyiş sonunda uygun donör İtalya’da çıktı ve Akbaş’a, Gebze’de özel bir sağlık kuruluşunda ilik nakli yapıldı. Böylece yaşama tutundu, çok sevdiği oğlu Atakan’a, eşi Emrah’a kavuştu. Mutlu giden hayatları, kullanılan ilaçların ve tedavi yöntemlerinin vücudunu yorgun düşürmesiyle akciğerlerinde de hastalık çıkınca sekteye uğradı. Bağışıklık sisteminin çökmesi üzerine bir dizi rahatsızlık dolayısıyla İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan ve akciğer tedavisi gören Gamze Akbaş, sonunda hayatını kaybetti.

TÜRKİYE, GAMZE’Yİ BU MEKTUPLA TANIDI

Kanserle mücadelenin sembol ismi haline gelen Gamze Akbaş’ın, 2012 yılında oğluna yazıp sosyal medyada da yayımladığı vasiyet gibi mektubu Türkiye’yi ağlatmıştı. İşte o mektup:

“Aynı başlıkta yazdığım gibi hissediyorum kendimi, Ama belli ki benim seyahatim bayaca uzun sürecek. İster bir annenin vasiyeti diyin bu yazılanlara, ister gözü arkada kalmasın diye aklından geçenleri sıralıyor diyin. İyiydim gerçekten 2 hafta önceki düşüşü laboratuar değerleri yanlıştır umudunu yaşıyordum, Dr’um da öyle inandırmıştı. Ama değilmiş, artık mikroskop altında da değerlerim hızla düşüyor. Maalesef kağıt üstündeki gerçekler doğru? Diş etlerim çekilmeye başlıyor diyince zaten salı günü kemik iliğine bakalım dedi. Evladım tek derdim. Nefesi kesildi adamın ama, sen çok ağladın karşımda benim de ona moralim bozuldu dedi. Nasıl ağlamam öyle bir derdim var ki içinden çıkamadığım, nasıl ağlamam. Evladım ne olacak Dr’um dedim. Sıkıntılı günlerin gelmesine ağlamıyorum, benim derdim evladım dedim. Evet evladım tek derdim. Herkesin Atakan’a çok iyi davrandığı kesin hatta davranacağı da. Annem, babam, kardeşim en başta hatta Emrah kendini toplayana kadar Atakan ilk dönemlerde kiminle kalır. Sevdiği, alıştığı insanları yanında göremeyince ya da gördüklerinde ağlayan gözlerle gördüklerinde napar yavrum. İş seyahatine giden bir anne defalarca kafasından geçenleri söyler yavrusunun bir şeyi eksik kalmasın diye. Eskişehir’e gönderirler belki bir süreliğine orası da çok soğuk, keşke annem göndermese, Terleyince atlet değişir mi. Kalbi kırılırsa anlarlar mı, Dudakları beyazlamış biraz, benzi sarı gibi gözüküyor deyip hemen kan testi yaptırmaya götürürler mi, Anneyi sorduğunda ne cevap verirler, Meyveler, sebzeler defalarca sirkeli suyla yıkanır mı, Marketten alınanların özellikle Atakan’nın yiyeceklerinin son kullanma tarihlerine her defasında unutmadan kim bakar, Her akşam ılık sütünün içilmesi, Dişlerinin fırçalanması atlanılmaz mı, Günlük taze meyve suyu sıkılır mı mevsim meyvelerinden, Terleyince üşenmeden anında atlet değişir mi, Nelerden mutlu olur diye düşünülür mü, Değişik kitapları kim araştırır, kim alır peki, Bıkmadan sıkılmadan kim oyun oynar onunla, Bıkmadan sıkılmadan saçlara cici yapmasına kim izin verir, Gideceği okuldaki eksiklikleri kim fark eder, Emrahım canım sevdiğim, Öğretmeniyle sürekli yakın diyaloğa kim girer, o özel bir öğrenci iyi bir gözleme ihtiyacı var annesini kan kanserinden kaybettik der, Evde televizyon seyretmeyip kim aktivete yapar el becerisi gelişsin diye hem de hergün, Kendi çocuğuna ya da çocuklarına sabır gösteremeyen insanlar Atakan’ıma nasıl sabır gösterir.

“Bir varmış, bir yokmuş Ömür bu iki kelime arasında geçen zaman Zamansa bazen dost insana, bazen düşman bize düşman oldu. Sana güvenim tam Emrahım canım sevdiğim çok üzdüm seni en fazla kötü günlere, seninle göğüs gerdik. Hakkını helal et. Bundan sonra işin daha da zor olacak. Ama sana güvenim tam. Bir kaç gün önce demiştin ya bana, parkta oynarken bizi birisi seyretse deli bu adam der ama ben oğlumla çocukluğumu tekrar yaşıyorum diye. Hep öyle deli baba ol olur mu o zaman Atakan yokluğumu daha az hisseder belki. Evde demiştim ya ben, sana sevdiğim, Atakan seninle gerçekten iyi vakit geçiriyor hep gülüyor. Sen iyi bir babasın diye… Ben hep bişeyler öğretme çabasındaydım, sense eğlence, öyle olduğu için o kadar mutluyum ki hep mutlu ve onu güldüren babasıyla birlikte yaşayacak diye Öğretmenler zaten öğretir öğrenmesi gerekenleri. Gülmek daha iyi bir ilaç. Onu da sen hep verdin ve vericeksin canım sevgilim. Canım annem, canım babam, canım kardeşim hakkınızı ödeyemem şimdiye kadar çok emek verdiniz bize. Asıl şimdiden sonra sizlere daha çok iş düşüyor dimdik durup Emrah’a destek verme zamanı. Atakan başta ALLAH’a sonra Emrah’a sonra annem, babam, kardeşim size emanet… Keşke herşey farklı olsaydı. Yaşam mutlu dolu günlerle dolsaydı. Annem hediye kaban almak istedi. İstemedim çünkü seneye kışa çıkmam heralde. Sabahleyin aradın annem. Canım annem dayanamam. Ne olur güçlü ol diye. Lütfen gel alalım dedin. İstemem annem dedim. Ateşim var öksürüyorum dışarı çıkmıcam dediğimde Atakan’ım koşarak geldi ne dedi biliyomusun. ‘Ateşin olmasın, ne olur öksürme canım annem dayanamam sana’ dedi. Telefonu kapadım çöktüm oğlumun yanına ben sana dayanamam merak etme geçer dedim, geçsin annecim dedin. Dayancan annem diye haykırdım içimden. Yalvarırım yaşama şansı ver… Şu an ezan okunuyor. Yalvarırım Rabbime evladım için bana yaşama şansı ver. Salı günü gireceğim operasyon sancısız geçsin, en önemlisi sonucu güzel gelsin. Çok bişi istemem sadece sağlık. Ama artık o kadar yıkıldım, o kadar güçsüz kaldım ki. Savaşacak gücümü yitirdim. Emrahımın, annemin, babamın, kardeşimin gözünü yaşlı görmeye gücüm kalmadı. Arayan eş, dost, akraba açamadım telefonları açamayacağımda, biliyorum dualarınız benimle ama gücüm yok konuşmaya birde tabiii Atakan’ım anlamasın durumu diye. Salı gününün güzel geçmesini bu kadar umutsuzluğun içinde yine de umut ediyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.