Karizma Haber-karizmahaber.com

İzmirli kadınlar öldürülen hemcinsleri için ‘Anıt Duvar’ ördü

İzmirli kadınlar öldürülen hemcinsleri için ‘Anıt Duvar’ ördü
06 Mart 2015 - 17:35

İZMİR – İzmir’in denizle buluştuğu en güzel alanlardan biri olan 1. Kordon, kadın dayanışması ve şiddete karşı duruşun anlamlı örneklerinden birine evsahipliği yaptı. Binlerce kadın, şiddete ve cinayetlere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla gelecekleri için duvar ördü.

“Kentte Kadın Var” temasıyla mart ayındaki bütün etkinliklerde kadını ön plana çıkaran Konak Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü anlamlı bir etkinlikle kutladı. Alsancak Vapur İskelesi önündeki boş alanda yapılan etkinlikle binlerce kadın, öldürülen hemcinsleri için “Anıt Duvar” ördü. Kadınların yanısıra duyarlı erkeklerin de destek verdiği çalışma büyük ilgi gördü. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın çağrısına destek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte alana gelerek, duvarın örülmesine katkı yaptı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği etkinlikle İzmirli kadınlar, duyarlılıklarını bir kez daha gösterdi.

ERKEKLER HARÇ KARDI

Yukarıdan bakıldığında kadın yüzü şeklinde görülen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan 1,5 metre yüksekliğinde, 60 santimetre kalınlığında ve 53 metre uzunluğundaki duvarın yapımında sadece kadınlar yer aldı. Mart ayı boyunca Alsancak Vapur İskelesi önünde kalacak duvara, erkekler harç kararak destek verdi. Sahada gönüllü olarak görev alanlara, Konak Belediyesi’nce iş önlüğü, eldiven ve yağmurluk dağıtıldı.

GELECEĞİ ÖRDÜLER

Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran kadınlar, önlüklerini ve eldivenlerini giyerek duvarı örmeye başladı. Başkan Pekdaş da kadın belediye çalışanlarıyla birlikte iş önlüğü ve eldiven giyerek ilk tuğlayı koydu. Barış için, insanca bir yaşam için, şiddete dur demek için geleceği ördüklerini belirten Pekdaş, “Kadına karşı sömürüye, tacize, tecavüze, şiddete, baskıya, kadınları yok sayan erkek egemen sistemin kadın cinayetleriyle, kadın tecavüzleriyle, kadın tahakkümüyle ördüğü duvara karşı bir duruş gösteriyoruz.” dedi.

‘UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ’

“Şiddete dur demek için, geleceğimizi örmek için bugün sembolik anlamda bir duvar örüyoruz.” diyen Başkan Pekdaş, kadınların şiddete karşı tepkisini ortaya koyan bir duvar olacağını söyledi. Alsancak Vapur İskelesi önünde yükselen duvara 2008 yılından bugüne cinayete kurban giden bin 169 kadının isimlerinin asılacağını dile getiren Pekdaş, “Diyeceğiz ki biz sizi unutmadık, unutturmayacağız ve susmayacağız. Bu baskı, bu şiddet, bu tahakküm sona erinceye kadar, kadın erkek eşitliği sağlanıncaya kadar, adaletsiz düzen bitinceye kadar, kadınların sokaklarda rahatça dolaştığı, kadınların özgürce okula gittikleri, işlerini seçtikleri, çalıştıkları bir sistem gelinceye kadar mücadeleye devam diyoruz. Bu duvarla tepkimizi, karşı koyuşumuzu sergiliyoruz. Geleceğimizi örüyoruz. Gelecek bizim.” diye konuştu.

‘ERKEKLER EĞİTİLMEDEN ŞİDDET BİTMEYECEK’

Anıt Duvar’ın örüldüğü alana saat 12.00’de, Başkan Kocaoğlu ve eşi de geldi. Sema Pekdaş ile birlikte duvar ören Kocaoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Anneler erkek çocuklarını eğitmeden kadına şiddet bitmeyecek. Bütün annelere görev düşüyor. Türkiye’de son dönemde şiddetin en kısa sürede bitmesini diliyorum. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

‘ORADAYDIM, ÇÜNKÜ’

Tamamlandıktan sonra siyaha boyanan duvarın üzerine, 2008–2015 yılları arasında öldürülen bin 169 kadınının adı, soyadı, hangi tarihte, kim tarafından ve ne şekilde öldürüldüğünü anlatan bakır plakalar, yine kadınlar tarafından takıldı. Sahada kurulan, “Oradaydım, çünkü” panosuna, katılan herkes düşüncelerini yazdı. Kocaoğlu ve Pekdaş da kadına karşı şiddet hakkında görüş ve düşüncelerini yazdı.

KADINLAR SESLERİNİ DE DUYURDU

Gün boyu süren duvar örme çalışması sırasında alanda, kadınların seslerini duyurmalarına olanak tanınacak bir de forum düzenlendi. Alanda kurulan sahnede, “Kadına karşı şiddet” ve “Cinayete dur de” koreografilerille modern dans ve sokak tiyatroları sergilendi. Duvar örme etkinliği boyunca Zeynep Salman Resim Atölyesi’nden 40 kadın ressam, kadına karşı şiddeti doğaçlama resmederken fotoğraf Sanatçısı İlkay Acun’un “Kadın” adlı sergisi de alanda yer aldı. Ressam Onur Selek de, “O An” projesiyle duvar örme çalışmasını anbean karakalemle resmetti. Etkinliğe, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yanı ıra kadın dernekleri de destek verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.