Karizma Haber-karizmahaber.com

İzmir’de 40 yılını dolduran gevrekçilere onur belgesi verildi

İzmir’de 40 yılını dolduran gevrekçilere onur belgesi verildi
03 Mart 2015 - 11:40

İZMİR – İzmir Pideciler ve Gevrekçiler Odası, 40 yılını dolduran üyelerine onur belgesi verdi. Oda hizmet binasında düzenlenen törene katılan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, 20 üyeye belge verdi.

Üyelerinin zor bir görevi yerine getirerek halka hizmet ettiğini belirten İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen, “Sabahın seher vakti İzmirlilere kahvaltı ürünleri imal etmek için kolları sıvayan, yöresel damak lezzetini geliştirerek birbirinden leziz pide ve benzer ürünleri hazırlayan üyelerimize, hizmetin en iyisini layık görüyoruz. Yaptıkları iş gözönünde olmayan ancak toplumsal yaşamda önemli yeri bulanan bir meslek. Zor şartlar altında bu mesleği sürdürmek güç. Bu zor koşullara rağmen 40 yılı aşkın süredir icra etmekse ayrıca bir takdiri gerektiriyor. Bizler de bugün burada, onlara hak ettikleri değeri vermek için toplandık.” dedi. Oda yönetiminin çalışmalarına da değinen Erişen, “Odamıza bir mülk kazandırdık. Ayrıca gerekli belgeleri ve hizmeti, mesleki anlamda zamanla yarışan üyelerimizin ayaklarına kadar götürüyoruz. Onların iş ve zaman kayıplarının önüne geçiyoruz. İzmirli iki esnaf liderimizle üyelerimize daha iyi hizmet sunmanın yollarını arıyoruz, onların fikirlerinden ve tecrübelerinden faydalanıyoruz. Her zaman yanımızda gördüğümüz iki başkanımız, bu mutlu günümüzde de bizleri yalnız bırakmadılar.” şeklinde konuştu.

Erişen ve yönetimini yakından takip ettiklerini kaydeden İESOB Başkanı Mutlu ise oda yönetiminin gevrek ve pide imalatı yapan iki meslek grubuna adil hizmet götürdüğünü söyledi. Mutlu, “Esnaflık zor iştir. Esnaf, ailesinin geçimini sağlar, topluma örnek olur, herkesin yardımına koşar ve yanında çalışanların nafakasını temin eder. Zaten zor olan esnaflığı 40 yıl yapmak ise ayrı bir fedakârlıktır. 40 yıl, çok uzun süre. Devlette çalışsanız iki kere emekli olursunuz ama bu ustalar hala çalışıyor ve devlete vergisini veriyor, istihdam yaratıyor. Bu onur belgelerini sonuna kadar hak ediyorlar.” dedi.

İZMİR GEVREĞİ

Gevreğin İzmir’e has bir yanı bulunduğunu hatırlatan Milletvekili Susam da, “İzmir dışında ‘gevrek’ deseniz anlamazlar, simit demeniz lazım. Pide ürünlerinde ise İzmir ve Ege Bölgesi ayrı bir damak lezzeti yaratmıştır. Burada 35 yıla yakın dostluğum bulunan esnaf arkadaşlarım var. Bu sektörü yakından biliyorum. Üyeleriniz çırak, kalfa, usta yetiştirirler, daha sonra yanında çalışanların elini tutarak yeni işyeri açmasına vesile olurlar. Hem ülkeye hem kendine yararlı insan yetiştirirler. İyi niyet, usta sanat, tüketiciye saygı esnaflığın altın kurallarıdır. Sizler de kalfalarınıza, çıraklarınıza bu düşünceleri aşılıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.