Karizma Haber-karizmahaber.com

İYİ PARTİ ORDU İL BAŞKANLIĞI  BASIN AÇIKLAMASI.

28 Temmuz 2022 - 22:37
İYİ PARTİ ORDU İL BAŞKANLIĞI  BASIN AÇIKLAMASI.

İyi Parti Ordu İl Başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Hüseyin Ağaoğlu, 30 Ağustos Cumartesi günü Ordu’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık taban fiyatını açıklamadan önce girdi maliyetlerini görmesini istedi.

İyi parti Ordu il başkan Yard. Hüseyin Ağaoğlu 30 Temmuz Cumartesi günü Ordu’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, fındık taban fiyatını açıklamadan önce üreticinin girdi maliyetlerini göz önünde bulundurmasını istedi.
Dünyanın yüzde 75 fındık rekoltesini elinde bulunduran, Türkiye’yi yöneten iradenin üreticisini bir avuç uluslararası kartele ezdirmemesi gerektiğini söyleyen Ağaoğlu,
AK parti genel başkanı Erdoğan’a yerli ve milli ürünümüz fındığımıza “enflasyon korumalı fiyat garantisi” vermesi üzerine öneride bulundu ve
Enflasyon oranı arttıkça fındık fiyatının da arttırılması gerektiğine dikkat çekti.
FINDIK TABAN FİYATINI ÜRETİCİ BELİRLEMELİ .
İç piyasada üretillen fındığın dış piyasaya ihracatını, ülkemizde faaliyet gösteren kartelci yabancı firmaların gerçekleştirdiğini, fındığın rekoltesini ve taban fiyatını da bu yabancı firmaların belirlediğini söyleyen Ağaoğlu,
Yerli ve mili olmakla övünen iktidarın yerli ve milli sermayemiz fındığımızın  yabancı sermayenin elinde oyuncak edilmesinin önüne geçmelidir dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ının 30 Temmuz Cumartesi günü ilimize yapacağı ziyaretinde fındık taban fiyatıyla ilgili yapacağı açıklamanın iktidarının durduğu yeri görmemiz açısından belirleyici olacaktır diyerek
Her fırsatta milletin adamı olduğunu, milli iradenin yanında durduğunu söyleyen Erdoğan’ın, milli üreticisinin yerli ve tek geçim kaynağı olan ürününe sahip çıkmasını istedi.
FİSKOBİRLİK KAMULAŞTIRILMALI
Fiskobirliğin fabrika ayarlarına geri döndürülmesi gerektiğini savunan Ağaoğlu.
Üreticinin bir tutar dalı olmalı, bu anlamda fiskobirliğin kamu iktisadi teşekkülü olarak yeniden faaliyete geçirilmesi gerekir dedi.
Hammadde tedariğini Fiskobirlik yapmalı. TMO devre dışı bırakılmalıdır.
Fiskobirliğin kooparatifcilik faliyetleri yasalarla güvence altına alınmalı siyasi erklerin güdümüne girmesi engellenmelidir.
FİSKOBİRLİK HALKA ARZ EDİLMELİ .
Fiskobirlik kamu iktisadi teşekkülü haline getirildikten sonra yüzde 49 hissesi üreticiye arz edilmelidir.
Yüzde 51’i kamunun elinde olacak olan fiskobirliğin işleyişinde devlet ve üretici ortaklığı sağlanacak ve böylelikle üretici fiskobirliğin yönetiminde söz sahibi olacaktır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Temmuzda vereceği müjde, üreticinin ya yüzünü güldürecek yada önümüzdeki seçimlere kadar ne yapacağını karara kara düşündürecektir.
“Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz”
Bu durum karşısında  üretici her zorluğa rağmen kışı elbette geçirecektir lakin, sandık önüne geldiğinde iktidara gereken cevabı gerektiği şekliyle de  verecektir diyerek sözlerine son verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.