Karizma Haber-karizmahaber.com

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener FOX TV canlı yayında konuştu.

13 Eylül 2022 - 9:45
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener FOX TV canlı yayında konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener FOX TV’de İlker Karagöz’ün konuğu oldu.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener canlı yayında konuştu.

İşte Meral Akşener’in  İlker Karagöz’ün sorularına verdiği yanıtlar ve yaptığı açıklamalardan önemli başlıklar;

-6 masada çatlak yok.

Aday liderler masasından mı olacak?

-Evet karar masan çıkacak. Orası bir ortak akıl platformu.

-Cumhurbaşkanı adayı olmayacağımı ifade ettim. Başbakan adayı olacağımı söyledim. 31 Mart’ta CHP ile birlikte seçime gitmek ve teklifin onlardan gelmesi seçmeni tekrar ayaklandırmak içindi… Derdim parlamenter sisteme dikkat çekmekti. Hala tek adaylığa gidilmeli gerektiğini düşünüyorum.

Adaylı mı sistem mi?

Kazanacak bir aday. Parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayacak bir adam. Devlet tecrübesi olan bir adayımız olacak. Millet İttifakı’nın adayı olacak. Olması gereken bu.

(Tunç Soyer, yaptığı konuşmada, Atatürk’ün sözlerine gönderme yaparak, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. Yine o sabah, tam da bu bulunduğumuz yerden, Kordon boyundan göğü yırtan bir ses yükseldi. O ses, sadece bir kurşunun sesi değil, İzmir’den tüm Anadolu’ya yayılacak bir direnişin müjdecisiydi” dedi.)

Tunç Soyer’in sözleri sizi rahatsız etti mi?

-Atatürk’ün sözlerini hüküm cümlesi olarak kurduğu için bu dönemde bizim yarattığımız atmosferi bozuyor. Bunlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Kılıçdaroğlu’yla randevulaşma var mı?

Kılıçdaroğlu ben dahil 5 lideri ziyaret edecek. Görüşme kesin ama tarihi bilmiyorum.

İşsizlik

-İşsizlik düşmüyor. Artık insanlar o kadar umutsuz ki. İnsanlar iş aramaya devam ediyor. Ama bekar olanlar iş aramaktan vazgeçmiş durumda.  Uzun zamandır esnaf geziyorum. Pandemi yoktu. Şu anda işçi sayısı düştü. İşsizlik artıyor.

-Yanıma bir kadın geldi. Oğlunun ayağında lastik terlikler var. Eşi işten çıkmış. Önceliği çocuğunu okula göndermek..

-12 yaşında bir çocuk. ‘Çantalar çok pahalıymış dedi’ babası asgari ücretle çalışıyormuş. 4 yıllık üniversite mezunlarının garsonluk yaptığı bir tabloyla karşı karşıyayız.

“Ben bunları duyunca ölüyorum ya”

-3500 lira emekli maaşı alan birinin geçinmesi mümkün değil. Bir kadın geldi 2 gündür yemek yemedim dedi. Ben bunları duyunca ölüyorum ya. Böyle bir şey yok. Ben arkadaşlarımla anlık hallediyorum bunları. Ertesi gün içinde döner almış yanına kadın. Yarın da yerim demiş.. 3500 lira emekli maaşıyla gıdaya erişemez.

“Fakir yanıyor. Rant yiyici daha fazla”

3, 5 maaş alan bakanlar var. 39 bin. 100 bin lira. günahtır ya. Bunların benzinleri, lojmanları bedava. Bir tarafta açlıkla boğuşanlar bir tarafta rant yiyiciler. Fakir yanıyor. Rant yiyici daha fazla.

-Özhaseki’nin gerçeklikle bağlantısı kopmuş. Asıl mevzu bu ucube sistem bir Saray hayatı yarattı. Bir paralalal dünyada yaşıyorlar. Onun dediklerine psikologlar bakmalı.

“3,5 yaşındaki açlıktan çocukların kemikleri sayılıyor”

-Onların yaşadığı paralel evrende orada sumutiler içersiniz, uçak filolarıyla gezersiniz vs.. vs… Uzun zamandır onların yoksul evlerine girdikleri düşünmüyorum. Biz bunların fotoğraflarını çekmiyoruz. Oradaki o evleri görsünler utanırlar. 3,5 yaşındaki açlıktan çocukların kemikleri sayılıyor.

-Buzdolabının içi yok. Makarna var. mercimek çorbası, tarhana var. O tarhananın içinde de yağ yok. Süt yok. 1,3 yaşında 2 kız çocuğu yok. Buzdolabındaki çorbayı tattım ben. Su ve salça var sadece. Tuz bile yok. Gidip sorsunlar ya. Günahtır bu insanlara.

Millet İttifakı iktidara geldiğinde enflasyon, dolar, mazot ne olacak?

-3 ay evvel 1 ay içinde enflasyon daha fazla düşer diyorduk ama şu ortamda yüzde 20’ye düşer seçmenimize yalan söylemeyeceğiz.  Enflasyonu bir yıl içinde yüzde 20Eye düşüreceğiz. Hasar büyüyor.

-Kaynağı belirsiz paraların geldiği bir ekonomi sistemi var. Bu şeffaf olmamayla birlikte istediğiniz kararları alıyorsunuz. İsrafı, yoksuzluğu, kayırmayı kaldırın anında Türkiye’nin sorunlarının çoğu çözülür.

-Enflasyon düştükçe faiz düşer dolar kendinden düşer zaten

-Milli Eğitim Bakanı ‘mühendis olarak atanamayanlar böyle ağlamıyor’ sözleri?

-Öğretmeni yeter sayıda, birinci sınıf yetiştireceksiniz. İstihdam fazlası yetiştirmeyeceksiniz. Tayin edeceksiniz. Siz ona bugününüzü emanet ediyorsunuz. Sayın Özer’in sizin de çocuğunuz ona emanet. Dünyanın hiçbir yerinde öğretmenler fazla maaş almaz ama itibarsızlaştırılmaz da. Süründürülmez de

-O beğenmedikleri Cumhuriyet’in Atatürk’ün ortaya koyduğu vizyon buydu. 

EYT

-EYT’de bir çözüm önerisi sunduk biz. Dernek yöneticileriyle birlikte çalıştık. Kamuoyuyla da paylaştık.

-İktidarı seçmenler belirler. Muhalefete sen bizim avukatımız olacaksın denir. Rekabet böyle olur. Bu ucube sistemin değiştirilmesi hedefimiz var. Bunun için rekat ediyoruz. Bunu iftirayla yapmıyoruz.

-Vatandaşımıza ulaşıyoruz. Kutuplaşma onları rahatsız etmiyor. Engellilerle ilgili de çalışmalarımız var. Devamı güncelliyoruz.

-Türkiye’nin büyük bir ciddiyet problemi var.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.