Karizma Haber-karizmahaber.com

İstihdamda LGBTİ+’ların Durumu Anketi Katılımcılarını Çağırıyor

19 Mayıs 2021 - 11:59
İstihdamda LGBTİ+’ların Durumu Anketi Katılımcılarını Çağırıyor

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ile Kaos GL’nin, LGBTİ+’ların çalışma hayatına odaklanan “İstihdamda LGBTİ+’ların Durumu Anketi” 2021 yılı için açıldı.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ile Kaos GL’nin, LGBTİ+’ların çalışma hayatına odaklanan “İstihdamda LGBTİ+’ların Durumu Anketi” 2021 yılı için açıldı. Araştırma, LGBTİ+’ların çalışma hayatındaki durumlarına yönelik bütüncül bir bakış ortaya koymayı amaçlıyor.

Dünyada ve Türkiye’de ayrımcılık bağlamında üzerinde yeterince çalışılmayan istihdam alanında LGBTİ+ haklarına dikkat çekmeye çalışan Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ile Kaos GL’nin bu konu özelinde yürüttükleri anket çalışması devam ediyor. Bu yıl özel sektör için altıncı, kamu için beşinci yılına giren araştırma, LGBTİ+’ların çalışma hayatındaki durumlarına yönelik bütüncül bir bakış ortaya koymayı amaçlıyor.

Temel insan haklarından olan çalışma hakkı, beraberinde barınma, eğitim ve sağlık hakkını getirirken sosyal alanda da yaşamı devam ettirmenin önemli bir adımı haline geliyor. Türkiye’de İstihdamda LGBTİ+’ların Durumu araştırması, bulguları ve katılımcıların paylaşımlarıyla, kamuda ve özel sektörde farkındalık artırma ve kapasite geliştirme etkinliklerine bilgi zemini oluşturmayı, LGBTİ+ çalışanları kapsayıcı istihdam ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının geliştirilmesinde kolaylaştırıcı olmayı amaçlıyor.

Altı yıldır devam eden araştırma, sonuçları ve katılımcıların paylaşımlarına göre, LGBTİ+ çalışanların cinsiyet kimliği ve/veya cinsel yönelimlerini işyerinde açık yaşamaları ya da cinsiyet kimliği ve/veya cinsel yönelimlerinin kendi iradeleri dışında açığa çıkması halinde işini kaybetmek dahil çeşitli ayrımcılık biçimlerine maruz kalacakları endişesi ile yaşadıklarına işaret ediyor.

ANKETE KATILABİLİRSİNİZ!

2021 Özel Sektör ve Kamu Çalışanları Anketi 2021 yılı çalışması devam ediyor. Katılmak için lütfen tıklayın.

Araştırma Türkiye’de kamu ve özel sektörde çalışan ve kendini LGBTİ+ olarak tanımlayan herkesin katılımına açıktır. Ankete katılım bütünüyle anonimdir. Katılımcılara kişisel verileri sorulmamakta, katılımcıların IP adresleri görülmemekte ve kaydedilmemektedir.

2020 Türkiye’de Özel Sektör Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu raporuna ulaşmak için tıklayın.

2020 Türkiye’de Kamu Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu raporuna ulaşmak için tıklayın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.