Karizma Haber-karizmahaber.com

İktidar askeri hastaneleri tekrar açıyor.

14 Ağustos 2022 - 0:10
İktidar askeri hastaneleri tekrar açıyor.

İktidar askeri hastaneleri tekrar açıyor. “Bay Kemal’in öngörüsü ve talebi çok geç olsa da yerine geliyor”

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar sivilleşen askeri hastanelerin yeniden MSB’ye devredileceğini açıkladı.

İktidar askeri hastaneleri tekrar açıyor. “Bay Kemal’in öngörüsü ve talebi çok geç olsa da yerine geliyor”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İktidarımızda ilk bir hafta içinde askeri hastanelerin tamamı açılacak” sözlerinden sonra iktidar askeri hastaneler için harekete geçti.

KILIÇDAROĞLU VAAT EDİYOR İKTİDAR HAREKETE GEÇİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri hastanelerin kapatılmasını eleştirerek “İktidarımızda ilk bir hafta içinde askeri hastanelerin tamamı açılacak. Şanlı ordumuzun hastaneleri olacak” demişti.

“AKP BİZ ZATEN ÖYLE YAPACAKTIK”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, askeri hastanelerin yeniden Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması kararı konusunda, “Bay Kemal’in öngörüsü ve talebi çok geç olsa da yerine geliyor. 6 yıldır Bay Kemal’in dilinde tüy bitti. Askeri hastaneleri kapatmak büyük bir yanlıştı’ dedi.

Altay TBMM’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çok şükür dün Milli Savunma Bakanı bir açıklama yapmış. Daha geçen hafta Bay Kemal, ‘GATA’yı açıp şanlı ordumuza teslim edeceğiz’ dedi. Sadece GATA değil, Bilkent’te dünyanın en iyi rehabilitasyon merkezi var. Askerlerimiz, yaralı gazilerimiz için yapıldı. Onların çocukları Güneydoğu’da terör örgütleri ile savaşmıyor, milletin çocukları savaşıyor. Nihayet Milli Savunma Bakanı, ‘açacağız’ mealinde bir açıklamayı çok şükür yapmış. Kılıçdaroğlu, bir öneri, bir tespit, bir çözüm ortaya koyuyor AK Parti, ‘biz zaten öyle yapacaktık’ diyor.”

Askeri hastaneler, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bakanlığı’na bağlanarak sivilleşti. Özel eğitim alan ve savaş cerrahisi konusunda uzman olan askeri doktor sayısı da emeklilik ve istifalar nedeniyle 2 binden 347’ye düştü.

Türk askerini tedavi edecek doktor sıkıntısı başlamış, sivil doktorlarla açığı gidermek ise mümkün olmamıştı.

Muhalefet partileri yıllardır askeri hastanelerin açılması için çaba göstermiş ancak, TBMM’ye verilen yasa teklifleri ve Meclis Araştırma önergeleri yıllarca AKP tarafından reddedilmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DİREKTİF VERDİ

İktidar bu kritik talebi ancak altı yıl sonra duydu. Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar dün sivilleşen askeri hastanelerin yeniden MSB’ye devredileceğini açıkladı. Akar, “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri oldu” dedi.

“ASKERİ HASTANESİ OLMAYAN TEK ORDU”

Geçen yıl aralık ayında bu konuda verdiği Meclis Araştırma önergesi reddedilen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “TSK, dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu durumuna düşürüldü. Yıllardır bu yanlış uygulamayı dile getiriyoruz, nihayet duydular. Savaş cerrahisi, askeri hastaneler ayrı bir uzmanlık konusudur” dedi.

Kalp damar cerrahı olan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da “Çatışmalarda yaralanan askerlerimizin bazılarının şehit olması, askeri hastanelerin kapatılması nedeniyledir. Askeri cerrahinin yok sayılması büyük bir hata. Yıllar sonra akılları başlarına geldi” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.