hava
DOLAR 21,2727 % % 0.06
EURO 23,0271 % % 0.26
GRAM ALTIN 1.341,57 % % 0,06
ÇEYREK A. 2.193,47 % % 0,06
BITCOIN 25.747,65 % -4.867
SON DAKİKA

Hulusi Akar’dan çözüm süreci itirafı ‘Çözüm Sürecinde terör örgütüne imkan ve fırsatlar verildi’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2013-2015 yılları arasında yürütülen çözüm sürecinin teröristlerin istismar ettiğini ve Türkiye’ye çok ciddi zaman kaybettirdiğini belirtti.

Son Güncelleme :

27 Nisan 2023 - 21:54

/ 138 kez okundu.
Hulusi Akar’dan çözüm süreci itirafı ‘Çözüm Sürecinde terör örgütüne imkan ve fırsatlar verildi’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2013-2015 yılları arasında yürütülen çözüm sürecinin teröristlerin istismar ettiğini ve Türkiye’ye çok ciddi zaman kaybettirdiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Ticaret Odası’nın Nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 2013-2015 yılları arasında yürütülen çözüm sürecinin teröristlerin istismar ettiğini ve Türkiye’ye çok ciddi zaman kaybettirdiğini belirtti.

Ayrıca, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında devletin harekete geçtiğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vatandaşın yanına koştuğunu vurguladı.

Bakan Akar, deprem bölgesindeki çalışmalar hakkında detaylı bilgi vererek, TSK’nın ve diğer devlet kurumlarının yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Ticaret Odası’nın Nisan ayı meclis toplantısına katılarak iş insanları ile buluştu.

Burada bir konuşma yapan Bakan Akar, gündemi değerlendirdi.

Akar şöyle konuştu “Devlet oraya koştu gitti. TSK gitti, gitmedi diyorlar. Böyle bir şey gerçek değil. İşin içindeyiz. Sabah saat 5’te Cumhurbaşkanımızla konuştuk. Bizim her gece MSB’de, genelkurmayda, kara, deniz ve hava kuvvetlerinde 500 kişi çalışıyor. Bizim Libya’nın açığında 2 tane gemimiz var. Kamplarımız var. Bunlar çalışıyor. Saat 5’ten itibaren Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bakanlar, valiler, kaymakamlar, 2’nci ordu komutanı, tugaylar hepsi ayakta. Herkes orada. 05.45’te Mehmetçik 2. Ordu Karargahından çıkıyor. Orada kameralar gösteriyor. Adam halen ‘gitmediniz’ diyor. Bu konularda polemik yapmamak lazım. Yanlış bu. Dolayısıyla silahlı kuvvetler ilk andan itibaren vatandaşın yanına koştu. O gün burada da Erkilet’te hava çok kötüydü. 3 defa pist temizlendi. 3 defa temizledikten sonra baktılar ki olmuyor, muhabere şartlarını yani uçak kayma riskini alarak Ankara, İstanbul ve İzmir’den AFAD ekiplerini almak üzere uçağı kaldırdık. Bütün gemilerimizi 7 buçuktan itibaren seferber ettik. Ankara’daki arama kurtarma timimiz 7 buçukta Etimesgut’taydı. Acil işler için olan ambulans uçağımız Eti’de pist başındaydı. Doktorlar bekliyor.

 

 

Gemiler Antalya’dan, İzmir’den ve Mersin’den ağır iş makinelerini aldılar İskenderun’a getirdiler. Hatay Havalimanı patladı. Malatya yolu kardan ve tipiden dolayı kapalı. Bütün her şeyi İncirliğe yığdık. 70 helikopteri oraya topladık. Uçaklarımız 1 yılda yaptığı uçuşu 1 ayda yaptı. Dolayısıyla TSK vardı, yoktu konuşmaları milletin kafasını karıştırmaktan başka bir şey değil. Orada çok ciddi çalışma yapıldı”

2013-2015’TE ÇÖZÜM SÜRECİ OLUŞTURULDU VE BU ONLARI ŞIMARTTI’

‘Son 1 haftada ölü veya diri ele geçirilen terörist sayısının 23-25 kişi olduğunu’ belirten Bakan Akar “Bunlarda büyük bir kaçış ve çöküş var. Bu zaten bunların elebaşlarının konuşmasından anlaşılıyor. ‘Öldük, bittik. Barış yapalım. Anlaşma yapalım. Silah bırakalım’ gibi. Hayır, en son terörist etkisiz hale getiriline kadar mücadele devam edecek. 40 yıldan beri bu milletin başına musallat olan bu beladan kurtulacağız. Bunda azimliyiz ve kararlıyız. Bundan öte tek bir yol var, adalete teslim olmak. Örgüt çok yalan ve alçakça propaganda yapıyor. Bir terörist yakalandığında üstü başı iyice arandıktan sonra sağlık kontrolü yapılıyor.

Teke gibi kokuyorlar. Banyosu yaptırılıyor ve üzerine kıyafet veriliyor. Çayı, kahvesi veriliyor. İfadesi alındıktan sonra savcıya teslim ediliyor. Bunun dışında hiçbir imkanı yok. Çok açık ve net talimatlarımız var. Dolayısıyla biz diyoruz ki, madem sizin ananı, babanız var. Yanlış yola düşmüşsünüz, madem pişman olmuşsunuz. Gelin adalete teslim olun.

Öbür türlü öyle yarım bırak, yok. Çünkü 2013-2015’te çözüm süreci oluşturuldu ve bu onları şımarttı. Sanki bir zafiyetmiş gibi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asaleti ve nezaketi, onlara verdiği imkanlar ve fırsatlar istismar edildi. Bir daha onu yaşamak istemiyoruz. Çünkü o bize çok ciddi zaman kaybettirdi. Birde bunu kaybetmeyeceğiz. Bizim ister Irak’ın kuzeyinde olsun, ister Suriye’nin kuzeyinde olsun Moskova’da Suriye savunma bakanına bunu açık ve net bir şekilde ortaya koyduk, bizim tek hedefimiz teröristler. Çünkü biz gerçekten millet ve silahlı kuvvetler olarak, insan olarak, inanç olarak bizim hiçbir ayrım yapmamız söz konusu değil. Ötekileştirme yok. Biz kimsenin dinine, diline, inancına, mezhebine, ırkına, etnik köküne, böyle bir şey yok. Bunu bilinçli olarak böyle araya sokuyorlar. İnsanların kafasını karıştırıyorlar. Bizim yaptığımız mücadeleyi çarpıtıyorlar. TSK Suriye’de Kürtlere şunu yaptı. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Bu konuda son derece hassas davranıyoruz. Arkadaşlarımız bu konuda son derece bilinçli. Bizim tek hedefimiz teröristler.” ifadelerini kullandı.

‘TERÖRİSTLERLE PAZARLIK OLMAZ, EŞKIYAYA GÜVEN OLMAZ’

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere değinen Bakan Akar, “Burada önemli olan zihniyet. Şimdi biraz rahatladık. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Kontrol bizde. Alanda İHA’larımız, SİHA’larımız, tankımız, topumuzla hakimiyet bizde. Bu nok taya gelmek kolay olmadı. Çok şehit verdik. Bir şekilde bazılarının çıkıp da Kandil’den talimat vermesi. Bir partinin bu talimatı alması, diğerlerinin buna itibar etmesi ve buna göre söylemler gerçekleştirmesi, bunları tahliye edeceğiz, bunları çıkartacağız, bunları affedeceğiz demesi. Bu kazanımlarımızı kaybetmemiz demek. Bu 10 sene, 20 sene, 30 sene geriye dönmek demek. Teröristlerle pazarlık olmaz. Eşkıyaya güven olmaz. Çünkü bu teröristler ve elebaşları reyinde hür değil. Bunlar gerçekten kullanılıyor. Bunların kendi kendine karar verme imkanı da yok. Bunlara ne derlerse onu yapıyor. Bunları cesaretlendirmek, imkan vermek 85 milyona ihanettir. Oy verenlerin bekamızı düşünmesi lazım. Geleceğimizi düşünmesi lazım. Bu önemli bir şey. Bu kadar şehit verdikten sonra tekrar başa dönmek şehitlere ihanettir. Şehitlerin kanını yok saymak ve onu çiğnemek demektir. Çok ağır bir sorumluluk. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Onun dışında herkes bildiğini yapacak” dedi.

aw878635-01.jpg

aw878635-02.jpg

aw878635-03.jpg

 

aw878635-04.jpg

kaynak:yeniçağ

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.