Karizma Haber-karizmahaber.com

Instagram’dan Twitch ve YouTube’a ağır darbe: İnteraktif canlı yayın özelliği geliyor

12 Temmuz 2022 - 10:14
Instagram’dan Twitch ve YouTube’a ağır darbe: İnteraktif canlı yayın özelliği geliyor

Instagram’dan Twitch ve YouTube’a ağır darbe: İnteraktif canlı yayın özelliği geliyor

Instagram, masaüstü özelliklerini geliştirmeye devam ederken yeni bir güncelleme yaptığını duyurdu. Artık masaüstü sürümünde de canlı yayın yapılacak. Canlı yayın yapabilmek için masaüstünde Instagram Live Producer bölümü yer alacak.

Instagram’a masaüstünde canlı yayın yapabilme özelliği geliyor

ShiftDelete’den aktarılan bilgilere göre; Instagram masaüstünde canlı yayın yapılabilecek. Instagram Live Producer adındaki bu yenilik, sosyal medya hizmet üzerinden yayın yapmak isteyen kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak. Ayrıca Instagram, yeni özelliğiyle birlikte YouTube ve Twitch’e de rakip olacak.

Meta’ya ait sosyal medya platformu, ilk defa uygulama dışında canlı yayın açmaya izin veriyor. Yeni entegrasyon sayesinde Instagram yayınlarında harici kamera, mikrofon veya ekran şablonları kullanılabilecek.

Instagram’ın masaüstü sürümünde canlı yayın başlatmak için ilk olarak hangi yayın platformunu (OBS veya Streamlabs gibi) seçtiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ardından canlı yayınınıza bir başlık vermeniz isteniyor. Başlığınızı seçtikten sonra ise anahtar ve doğrudan yayın bağlantısını göreceksiniz. Her iki kodun da harici yazılıma kopyalanmasıyla Instagram yayınını dış bir uygulamaya bağlamış olacaksınız.

Tech Crunch’a konuşan Meta sözcüsü Instagram Live Producer ile ilgili olarak şunları söyledi:

Instagram Live’ı paylaşılan deneyimler için anlamlı bir yer haline getirmenin yolları üzerinde her zaman çalışıyoruz. Şu anda yayıncıların küçük bir ortak grubuyla yayın yazılımı kullanarak canlı yayına geçmelerine izin vermenin bir yolunu test ediyoruz.

Instagram ilk defa dış bir uygulamayla entegrasyon sunuyor olsa da, yayın için hala bazı kurallara sahip. Örneğin; 9×16 en-boy oranı, saniyede 60 kare hızında 720 piksel çözünürlük ve 2.250 ila 6.000 Kbps arasında video bitrate aralığını desteklediğinin altını çiziyor.

Yeni Instagram canlı yayın özelliğinin, dünyanın farklı yerlerinde kademeli olarak uygulanacağı belirtildi. Bu nedenle önümüzdeki günlerde Türkiye’de test edilebilir olmasını bekliyoruz. Instagram Live Producer’ın yalnızca Instagram Web için kullanılabilir olduğunu unutmayın.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.