Karizma Haber-karizmahaber.com

Hangi ilde hangi camiler yakıldı | Erdoğan’ın iddiası CİMER’e soruldu: Bir ay geçti yanıt yok

12 Temmuz 2022 - 10:18
Hangi ilde hangi camiler yakıldı | Erdoğan’ın iddiası CİMER’e soruldu: Bir ay geçti yanıt yok

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri üzerine “Gezi Parkı eylemlerinde hangi ilde hangi camilerin yakıldığı” hakkında bilgi istedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri üzerine “Gezi Parkı eylemlerinde hangi ilde hangi camilerin yakıldığı” hakkında bilgi istedi. Başvurunun üzerinden yaklaşık 1.5 ay geçmesine karşın hâlâ yanıt gelmedi.

Erdoğan’ın iddiası CİMER’e soruldu | Bir ay geçti yanıt yok | Hangi ilde hangi camiler yakıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Haziran’da Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AKP 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Gezi olaylarında sokakların ateşe verildiğini, devletin otobüslerinin, yurttaşların dükkânının yakıldığını iddia etti.

Erdoğan, “Bütün bunlar olurken, bunları savunan zihniyetten hiçbir şey olmaz. Polis araçlarımız, camilerimiz yakıldı. Bu kendini bilmezler tarafından işgal edildi” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Meclis’teki danışmanı aracılığıyla CİMER’e, “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, 4 Haziran 2022 tarihli konuşmasında, 2013 Gezi olaylarında camilerin yakıldığını söylemiştir. Bu olaylar sırasında hangi ilde hangi camiler yakılmıştır? Saygılarımla” sorusunu yöneltti.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre Bulut, başvuru sürecini paylaştı.

Buna göre, 6 Haziran’da internet üzerinden başvuru alındı. 10 Haziran’da CİMER tarafından İçişleri Bakanlığı’na sevk edildi. Yine 10 Haziran’da CİMER tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na da gönderildi. 4 Temmuz’da Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından yanıt yazıldı. 6 Temmuz itibarıyla yanıtta, “CİMER başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır” denildi. CHP Adana Milletekili Bulut, 6 Haziran’da başvuru yapılmasına karşın hâlâ başka bir yanıt gelmediğini söyledi.

‘ÇÜNKÜ GÖRÜNTÜ YOK’

Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli benzer ifadeler kullandığına dikkat çekti.

Gezi eylemleri sonrasında, “Camiye ayakkabıyla girdiler, içki içtiler. Görüntüleri cuma günü yayımlayacağız. Bütün görüntüler elimizde” dediğini ancak o görüntülerin hiçbir zaman yayımlanmadığını belirten Bulut, şunları kaydetti:

“Çünkü öyle bir görüntü yok. Bir ay önce ‘Camiler yakıldı’ söylemini tekrarladı. Biz de CİMER üzerinden ilgili kurumlara sorduk. Bir ay geçti hâlâ bir yanıt gelmedi. İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul İl Müftülüğü’ne topu attı. İstanbul İl Müftülüğü cevap vermek istemeyince bu kez de Diyanet İşler Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, Emniyet Genel Müdürlüğü de İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne aynı evrakı gönderdi.

Devlet seferber oldu, yakıldığı iddia edilen camiyi arıyor. Aslında devlette hiçbir kurum bu soruyu yanıtlamak istemiyor. Çünkü yanıtlarlarsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin doğru olmadığı ortaya çıkacak. Aslında bu sorunun yanıtını Erdoğan ve ilgili kurumlar dahil herkes biliyor. Gezi’de cami yakılmadı. Gezi bu ülkenin en barışçıl protesto gösterisi olarak tarihe geçmiştir.”

CİMER NEDİR?

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla 2015 yılında kurulan bir web servisidir. Bu portalle Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 sayılı Dilekçe hakkı kanunu kapsamındaki haklarını kullanabilmektedir. Yapılan başvuruların değerlenmeye alınması için T.C. kimlik numarası, ad-soyad ve adres bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi zorunludur. CİMER’e telefon ve mektupla da başvuru yapılması mümkündür. Yapılan başvurular sistem tarafından otomatik olarak üretilen başvuru numarası ile takip edilebilmektedir. 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren BİMER hizmeti ile birleştirilmiştir.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.