Karizma Haber-karizmahaber.com

Gripten korunma ‘ellerin yıkanmasından’ başlar

Gripten korunma ‘ellerin yıkanmasından’ başlar
02 Mart 2015 - 11:20

ANTALYA – Son günlerde artan grip vakaları 2009 yılında dünya çapında korkuya sebep olan ‘Domuz gribi geri mi döndü?’ endişesine yol açıyor. Memorial Antalya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Şirin Elmi, 2009 yılında başlangıçta domuz gribi olarak bilinen sonrasında pandemik influenza olarak anılan H1N1 virüsünün, mevsimsel grip olarak varlığını devam ettirdiğini söyledi.

O dönemde yeni bir virüs olduğu ve bu nedenle hiç kimsede koruyuculuk olmadığından birçok insanı etkilediğini ifade eden Şirin Emi, gripten korunmada kişisel hijyenin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Ellerin çok iyi ve sık yıkanması gerektiğine dikkat çeken Emi, “El yıkarken, ellerin bütün yüzeyleri ve parmak araları su ve sabun ile iyice köpürtülerek yıkanmalıdır. Suya ulaşılamayan durumlarda alkol içeren el antiseptikleri kullanılabilir. Yıkama süresi en az 40 – 60 saniye olmalıdır. Eller şüpheli yüzeylere temastan hemen sonra ve kış aylarında normal zamana göre daha sık yıkanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Emi, “Hastalığın bulaşıcılığı, belirtilerin görülmesinden 1 gün önce başlar ve 7 gün süresince devam edebilir. Enfeksiyon esasen öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayılır. Öksürük ya da hapşırık sırasında ağız ellerle kapatıldığında virüs ellere, oradan da dokunulan çeşitli yüzeylere bulaşır. Hasta olmayan insanlar bu yüzeylere elle temas eder, ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirir ve hastalık etkenini alırlar.” dedi.

Hasta insana bir metrelik mesafe bulaşma için riskli bir alandır. Virüs 0-4 °C arasında haftalarca canlılığını sürdürebildiği için kış aylarında daha sık enfeksiyon oluşturur.

PEKİ NE YAPMALI?

Uz. Dr. Şirin Elmi hastalara şu önerilerde bulundu: “Grip tedavisinde istirahat etmek çok önemlidir. İstirahat süresi bulaşmayı önlemek için hastalık belirtilerinin geçmesinden bir gün sonrasına kadar sürmelidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Fakat çocuklarda ağrı kesmek amacıyla aspirin kullanılmamalıdır. Bol sıvı alınmalı, beslenmeye dikkat edilmeli ve sigara içmemelidir. Hastalık bir virüs tarafından oluşturulduğu için antibiyotik kullanımı gereksiz ve faydasızdır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.