Karizma Haber-karizmahaber.com

Görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün sessizliğini bozdu

04 Ağustos 2022 - 9:39
Görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün sessizliğini bozdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “4 yıl süreyle özveriyle çalıştık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “4 yıl süreyle özveriyle çalıştık. Birileri başarımızdan rahatsız olmuş olacak ki düğmeye bastı” dedi.

KPSS’deki skandalın ardından görevden alınmıştı. Eski ÖSYM Başkanı Halis Aygün sessizliğini bozdu: Birileri düğmeye bastı

31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS’deki bazı soruların, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorularla aynı olduğu iddia edildi.

Sosyal medya ve basında gündeme gelen iddialarla ilişkin ÖSYM’den yapılan açıklamada, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.

ÖSYM’nin yalanlama açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na inceme talimatı verdi ve “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

Ardından Erdoğan, Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayınlanan kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı.

HALİS AYGÜN SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Erdoğan’ın görevden aldığı eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’nden ilk açıklama geldi. Bizim Yaka Kocaeli gazetesine konuşan Aygün, 4 yıllık görev süresinin tamamlanmasına bir ay kala itibar suikastı yapıldığını ileri sürdü.

Aygün, “4 yıl süreyle özveriyle çalıştık. Her hafta sonu yılda yaklaşık 10 milyon kişinin katıldığı sınavlarda en küçük bir iddiaya meydan vermedik. Birileri başarımızdan rahatsız olmuş olacak ki düğmeye bastı. Kimseye kırgın değilim üzgünüm” dedi.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NE GERİ DÖNECEK

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunca başlatılan inceleme sonuna kadar Ankara’da kalacağını belirten Prof. Dr. Aygün, “Ben 4 yıl önce Kocaeli Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı idim. İncelemenin tamamlanıp, raporun açıklanmasını ardından üniversiteme döneceğim, akademisyen olarak çalışacağım” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.