Karizma Haber-karizmahaber.com

Gazeteciye şiddeti, siyah çelenkle protesto ettiler

Gazeteciye şiddeti, siyah çelenkle protesto ettiler
12 Mart 2015 - 16:00

İSTANBUL – İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği, fotoğraf çekmek isteyen gazeteci Hüseyin Çetiner’in AK Partili meclis üyesince darp edilmesini protesto etti. Dernek Başkanı Ali Tarakçı, Çetiner’e yönelik saldırıyı kınadıklarını söyledi. Tarakçı, “Mehmet Baransu’ya yapılan tutuklama işlemini de protesto ediyoruz.” dedi

Gazeteci Hüseyin Çetiner, Başakşehir Belediye Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısının ikinci oturumunda AKP’li Ramazan Öztürk tarafından darp edildi. Saldırı sonucu baş ve vücudunun çeşitli yerlerine darbeler alan ve kolu kırılan Çetiner, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Çetiner, yedi günlük ‘iş göremez’ raporu aldı.

İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği üyeleri bugün saldırıyı protesto etmek için Başakşehir Belediyesi önünde toplandı. Belediyenin önüne siyah çelenk bırakmak isteyen gazetecilere polis engel oldu. Polis duvarını aşamayan gazeteciler, belediye binasının dışına çelengi bırakarak açıklama yaptı. Gazeteciler adına konuşan Dernek Başkanı Ali Tarakçı, “Bu ülkede gazeteci olmak zor. Gazeteciler kamu görevi yapıyorlar ve doğal olarak gittikleri yerde kamuyu bilgilendirmek adına fotoğraf çekiyorlar, haber yazıyorlar. Hiç kimse, hiçbir siyasi güç, devletin gücü gazetecinin görev yapma hakkını engelleyemez. Engellerse suç işler, şiddet kullanırsa suç işler. Hüseyin Çetiner arkadaşımıza, Başakşehir Belediye Meclisi’nde AK Partili Ramazan Öztürk tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz. Gazetecilerin haber yapma hakkı engellenemez.” ifadelerini kullandı.

‘MEHMET BARANSU’NIN TUTUKLANMASINI KINIYORUZ’

Balyoz darbe planlarını temin ettiği gerekçesiyle tutuklanan Mehmet Baransu’dan da söz eden Tarakçı, “En son Mehmet Baransu’ya yapılan tutuklama işlemini de protesto ediyoruz. Çünkü bir gazeteci kamuyu bilgilendirecek her habere ulaşabilir, o haberi kendi gazetesinde, kendi mecrasında yayınlayabilir. Eğer bu ülkede bir gazeteci, komplo teorisi evraklar üzerinde oynadı diye tutuklanabiliyor ardından da evraklarla oynanan bilgiler devletin gizli bilgisi olarak açıklanıyorsa bu bir çelişkidir.” şeklinde konuştu.

Saldırıya uğraşan Hüseyin Çetiner ise yaşadığı şiddeti anlattı. Çetiner, “Doktorlara, öğretmenlere, gazetecilere saldırı olağan hale geldi ve oluyor. Daha da üzüntü verici olan 7 gün geçmesine rağmen bir açıklama yapmayan Belediye Başkanını da şiddetle kınıyorum.” dedi.

Gazetecilerden bir kısmı eylemden sonra belediye binasına girdi. Burada da kendilerine Başkan Yardımcısı Murat Şahin karşıladı. Gazeteciler, Şahin’in konuşmak yerine gazetecileri azarlaması üzerine grup dışarı çıktı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.