Karizma Haber-karizmahaber.com

EYT’yle ilgili formüller belli oldu. Milyonlarca vatandaş bekliyordu

12 Temmuz 2022 - 8:18
EYT’yle ilgili formüller belli oldu. Milyonlarca vatandaş bekliyordu

Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) durumu için alternatif çözüm önerileri belli oldu. İşte ayrıntılar…

EYT’yle ilgili alternatif çözüm önerileri belli oldu. Milyonlarca vatandaş bekliyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili çalışmalar son sürat devam ediyor. Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar için farklı formüller ortaya çıktı.

Emeklilik için yaş sınırı ve sigortalılık sürelerine bakılacak. Konunun maliyet analizi ortaya çıkarılacak. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu. Hükümetin tüm bu değerlendirmeleri kapsamlı bir şekilde ele alması bekleniyor.

PRİM ÖDEME GÜN SAYISINI ÖNE ÇIKARAN MODEL

Konuya ilişkin TRT Haber’e değerlendirmelerde bulunan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, şunları kaydetti;

“Önümüzdeki dönemde prim yaş şartının indirilip indirilmeyeceğini prim ödeme gün sayısında kolaylıklar sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz.

Yaşla ilgili indirim beklentisi söz konusu olabilir. Emekliliği bekleyenin 10 yılı varsa belli bir yıla indirilmesi olabilir. Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller söz konusu. 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeyenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi söz konusu olabilir.”

“BU YIL SONUNA KADAR ÇÖZECEĞİZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama EYT konusunda şunları kaydetmişti;

“Türkiye’nin emekçileri hiç merak etmesinler, hiç endişe etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalardan biri… Orada da alternatif maliyetleri, çözüm önerilerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.”

İLGİLİ HABERLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.