Karizma Haber-karizmahaber.com

EY İKTİDAR EYLEYENLER !!!ALMAYIN BUNCA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE

22 Aralık 2022 - 17:53
EY İKTİDAR EYLEYENLER !!!ALMAYIN BUNCA MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan Beyefendi tarafından 2023 yılı için resmi olarak asgari ücret miktarı net 8.500 tl olarak açıklanmıştır.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan Beyefendi tarafından 2023 yılı için resmi olarak asgari ücret miktarı net 8.500 tl olarak açıklanmıştır. 8.500 tl olan net asgari ücretin brüt miktarı 10.008 tl ve işverene maliyeti ise 11.750 tl olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarım Bakanlığımız tarafından açıklanan 2023 yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği Miktarı ise bir Tarım Danışmanı için 72.000 tl olarak açıklanmıştır. Bu destek miktarı aylık bazda brüt olarak 6.000 tl ye denk gelmektedir.

Gelişen bu süreçte Tarım Danışmanı çalıştıran Odalar ve Birlikler asgari ücretin altında bir danışman çalıştıramayacağı göz önüne alındığında ;

 

11.750 tl lik bir maliyetin ortaya çıktığı durumda

6.000 tl sinin devlet tarafından karşılanıp

 

5.750 tl lik kısmını Odalar ve Birliklerin kendi bütçelerinden tamamlama zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

 

Sadece çiftçi aidatları ile ayakta durmaya çalışan Odalar ve Birliklerin bunun yanı sıra Tarım Danışmanlarının araç ve yakıt giderlerini, kırtasiye giderlerini, dosya ücreti giderlerini, yol ve yemek giderlerini, danışmanlar için tutulan büronun kira, elektrik ve su giderlerini ve benzeri giderleri karşılayarak büyük bir mali külfetin altına girmişlerdir. Bu maliyetleride göz önüne alırsak Tarım Danışmanlarını çalıştırmak için imkanlarının olmadıklarından dolayı 31.12.2022 tarihinde sözleşmelerimize son vermek zorunda kalacaklardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.