Karizma Haber-karizmahaber.com

Esed Esad olmak üzere! Erdoğan Putin’in isteğini açıkladı

07 Ağustos 2022 - 9:53
Esed Esad olmak üzere! Erdoğan Putin’in isteğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptıkları görüşme hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptıkları görüşme hakkında konuştu. Erdoğan, Putin’in Suriye konusunda “Mümkün olduğunca bunları, rejimle birlikte çözme yolunu tercih ederseniz çok daha isabetli olur” gibi bir yaklaşımı olduğunu söyledi.

Esed Esad mı olacak? Erdoğan Putin’in isteğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı görüşme sonrası dönüşte gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dün yaptıkları görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisine “Suriye’deki sorunları Şam’la çözme” mesajı verdiğini ifade eeden n Erdoğan şunları söyledi:

“Putin konuyla (Suriye) ilgili Türkiye’ye yönelik adil bir yaklaşım sürdürüyor. Terörle mücadele noktasında her zaman yanımızda olacağını özellikle de ifade ediyor. Burada şunu bize ima ediyor; ‘Mümkün olduğunca bunları, rejimle birlikte çözme yolunu tercih ederseniz çok daha isabetli olur’ gibi bir yaklaşımı var”

“Biz de diyoruz ki, şu anda bizim istihbarat örgütümüz Suriye istihbaratıyla zaten bu konuları yürütüyor ama bütün mesele netice almak” diyen Erdoğan, “Eğer istihbaratımız, Suriye istihbaratıyla bu çalışmayı yürütürken, buna rağmen hala orada terör örgütleri fellik fellik at oynatıyorsa bu konuda bize destek vermeniz gerekiyor diyoruz. Bu konuda da mutabakatımız var” diye devam etti.

Erdoğan, Soçi’deki görüşmede Türkiye’de süren Akkuyu Nükleer Santrali tartışmalarının da gündeme geldiğini belirterek, “Akkuyu’daki çalışmaları yerinde, bizzat heyetimle beraber izleyeceğim. Ondan sonra da Sayın Putin’e oradaki gelinen durumu aktaracağım, söyleyeceğim. Ona göre de yol haritamızı belirleyelim diyeceğim. Yani onlar da bir defa kesinlikle süreci durdurmak gibi bir şeyi kabul etmiyorlar” dedi ve santrali 2023’te hizmete alma hedeflerinin sürdüğünü vurguladı.

Erdoğan, “Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. O da tabii mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak” dedi.

KPSS AÇIKLAMASI

KPSS soruşturmasına ilişkin konuşan Erdoğan, ÖSYM’nin şaibeleri ortadan kaldırarak yoluna devam edeceğini belirtti.

Erdoğan, KPSS’nin iptal edilmesi ve soruşturmayla ilgili “İptal edilenlerden ücret talebi kesinlikle olmayacak. ÖSYM, bundan sonraki süreçte şaibeleri ortadan kaldırarak yoluna devam edecek” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.